Odată cu debutul pandemiei de COVID-19 s-a redescoperit importanța strategică a sistemului de sănătate, și chiar dacă nu s-a avansat foarte mult, există premize pentru schimbări de substanță la nivelul UE, înclusiv în cazul României, a spus Lucian Bondoc, Managing Partner în cadrul casei de avocatură Bondoc&Asocia;ții, prezent la videoconferința ZF Health&Pharma; Summit'20."S-a redescoperit importanța strategică a sistemului de sănătate, și chiar dacă nu s-a avansat foarte mult, există premize pentru schimbări de substanță și de care ar trebui să beneficieze și România, atât în ceea ce privește investițiile, inclusiv în producție, dar și în zonele cu caracter mai general".
Alte declarații:
Pandemia a fost ținută cât de cât sub control. S-a avansat în direcția debirocratizării și a unei flexibilități. Sunt discuții avansate pe partea de semnătură electronică, pe partea de telemedicină, pe partea de online. Nu s-au concretizat o bună parte dintre ele, dar direcția a fost deja trasată și există disponibilitatea în acest sens.
Unele autorități din sistemul medical au fost mai deschise la a rezolva o serie de probleme, mai pragmatice, mai ales acolo unde nici nu implicau costuri. De asemenea s-a plătit la timp, un aspect care contează și unde statul ar trebui să rămănă atent.
Au existat și evoluții mai puțin fericite- am avut o supraîncărcare a sistemului medical cu pandemia de COVID-19, ceea ce a implicat o atenție mai scăzută către alte zone. Foarte mulți români au avut acces scăzut la tratamente medicale de bază, lucru care se va deconta în perioada următoare prin speranță de viață mai redusă și în agravarea unor probleme medicale.
A avut loc o creștere structurală a costurilor în sistemul spitalicesc. Acest lucru este pe termen lung, și este o chestiune care a rezvolvat o problemă nou apărută, iar acestă creștre de cost va trebui gestionată. Nu s-a avansat la fel pe toate liniile.
Atunci când ne comparăm cu UE, dar avem doar 5 mil. de contibuabili la peste 19 mil de beneficiari de servicii medicale și avem o contribuție de 10% nu putem să comparăm mere cu pere. Când avem această situație de fapt nu trebuie să ne surprindă că apar probleme.
Noi vrem să avem minimul european pe hârtie la medicamente uitănd ca avem o taxă clawback care, chiar dacă a fost moderată, rămăne între 15-25%. De aemenea există și problema cursului de schimb, care afectează suplimentar prețurile.
Atât timp cât nu se umblă la aspectele fundamentale ale realitățiilor din spate, lucrurile nu se pot redresa semnificativ și ne vom concentra pe niste probleme care sunt de fapt consecințele unor situații din spate.
0 comments :
Trimiteți un comentariu