În timp ce milioane de cetățeni ai Statelor Unite câștigă mai puțin față de perioada de dinainte de pandemie, averea celor mai bogați americani a crescut enorm în ultimele șase luni, potrivit unui studiu citat de CNN.Institutul de Studii Politice din Washington DC a publicat un raport care arată că cei mai bogați 643 de americani au câștigat la un loc 845 de miliarde de dolari între 18 martie și 15 septembrie, înregistrându-se o creștere medie de 29%.
Printre miliardarii care s-au bucurat de creșteri spectaculoase se numără CEO-ul Tesla Elon Musk, CEO-ul Oracle Larry Ellison și Michael Bloomberg, fostul primar al New York-ului. În doar șase luni, averea celor mai bogați americani a crescut de la 2,95 trilioane de dolari la 3,8 trilioane.
Între timp, pandemia a generat cea mai gravă criză a pieței forței de muncă de la Marea Depresiune a anilor 1930 încoace. Rata șomajului din SUA a atins 14,7% în aprilie și a scăzut în august la 8,4%. Per total, țara are cu 11,5 milioane de angajați mai puțin decât în luna februarie.
Creșteri mari înregistrate de Bezos, Page și Musk
Acțiunile Amazon s-au majorat cu peste 60% anul acesta. Drept rezultat, CEO-ul Jeff Bezos – cel mai bogat om din lume – a raportat o creștere a averii nete de 55,2 miliarde de dolari în doar câteva luni. Familia Walton, care controlează gigantul Walmart – cel mai mare retailer la nivel mondial, a înregistrat o creștere similară, 60 de miliarde de dolari de la începutul anului până în prezent.
Larry Page, cofondatorul Google, a devenit din februarie mai bogat cu 18 miliarde de dolari, iar averea lui Elon Musk a crescut cu 70 de miliarde de dolari, CEO-ul Tesla devenind astfel al treilea cel mai bogat om al planetei.
Chuck Collins, directorul Programului pentru Inegalitate din cadrul Institutului de Studii Politice și coautor al studiului, se declară total surprins de rezultate, adăugând că pandemia „schimbă tot mai rapid inegalitățile deja existente din societatea americană”.
0 comments :
Trimiteți un comentariu