Guvernul Poloniei a anunțat joi că va cere Uniunii Europene să creeze un fond de stabilizare destinat statului Belarus, cu o valoare de cel puțin un miliard de euro."Fondul va trebui să fie semnificativ, cel puțin un miliard de euro în acest stadiu. Vom face propunerea la summitul Consiliului European" de săptămâna viitoare, a afirmat premierul Poloniei, Mateusz Morawiecki, citat de cotidianul Le Figaro.
Premierul Poloniei nu a oferit detalii despre modul în care ar urma să fie administrat acest fond.
În Belarus au loc proteste masive față de realegerea în funcție a președintelui Aleksandr Lukașenko.
0 comments :
Trimiteți un comentariu