joi, 17 septembrie 2020

Tranzacția prin care Fondul Proprietatea a vândut 3% din Petrom pentru 561 mil. lei a fost procesată în sistemul Bursei de Valori București

Tranzacţia prin care Fondul Proprietatea a vândut 3% din Petrom pentru 561 mil. lei a fost procesată în sistemul Bursei de Valori Bucureşti Tranzacția prin care Fondul Proprietatea a vândut 1,7 miliarde de acțiuni Petrom într-un plasament privat accelerat (ABB), la prețul de 0,33 lei pe acțiune, a fost procesată joi în sistemul bursei de la București la ora 16:13.

Astfel în această după-amiază operatorul pieței de capital din România a procesat în dreptul Petrom tranzacția încheiat pe piața POF la prețul de 0,33 lei pe acțiune, în scădere cu 5,44%. Tranzacția echivalează cu 3% din capitalul social al Petrom. Prin urmare și lichiditatea a urcat astăzi la circa 636 milioane de lei.

Cu alte cuvinte, FP a vândut în 24 de ore nu mai puțin de 3% din Petrom către investitori instituționali, cel mai probabil fonduri de pensii Pilon II, investitori internaționali care urmăresc piețele de frontieră, și alții.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Liviu Popescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu