Furtuna tropicală Sally a lăsat fără curent electric mai mult de jumătate de milion de americani și a lovit Golful Mexicului cu ploi torențiale și valuri uriașe. Furtuna continuă să facă ravagii în Florida și Alabama, iar inundațiile au cauzat pagube majore.Orașul Pensacola, din Florida, a fost grav lovit de uraganul Sally, miercuri. Șeful pompierilor din zonă a declarat că în patru ore a plouat cât în patru luni, scrie CNN.
Sally a lovit Gulf Shores, Alabama, miercuri la ora locală 04:45, cu viteze maxime ale vântului de 169 km/h, dar pagubele cele mai mari au fost cauzate de ploi și valurile mari.
În timp ce furtuna s-a deplasat spre nord de coastă, aproximativ 550.000 de locuitori din zonele afectate au fost lăsați în întuneric miercuri seara.
Sally a fost încadrată ca uragan de categoria 2.
Centrul Național al Uraganelor (NHC) raportează că urmează „inundații catastrofale și care pun viața în pericol” în Florida Panhandle și sudul Alabamei.
0 comments :
Trimiteți un comentariu