joi, 17 septembrie 2020

Uraganul Sally a lovit SUA: O jumătate de milion de americani au rămas fără curent electric

Uraganul Sally a lovit SUA: O jumătate de milion de americani au rămas fără curent electric Furtuna tropicală Sally a lăsat fără curent electric mai mult de jumătate de milion de americani și a lovit Golful Mexicului cu ploi torențiale și valuri uriașe. Furtuna continuă să facă ravagii în Florida și Alabama, iar inundațiile au cauzat pagube majore.

Orașul Pensacola, din Florida, a fost grav lovit de uraganul Sally, miercuri. Șeful pompierilor din zonă a declarat că în patru ore a plouat cât în patru luni, scrie CNN.

Sally a lovit Gulf Shores, Alabama, miercuri la ora locală 04:45, cu viteze maxime ale vântului de 169 km/h, dar pagubele cele mai mari au fost cauzate de ploi și valurile mari.

În timp ce furtuna s-a deplasat spre nord de coastă, aproximativ 550.000 de locuitori din zonele afectate au fost lăsați în întuneric miercuri seara.

Sally a fost încadrată ca uragan de categoria 2.

Centrul Național al Uraganelor (NHC) raportează că urmează „inundații catastrofale și care pun viața în pericol” în Florida Panhandle și sudul Alabamei.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Anamaria Cadis

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu