Furtuna tropicală Sally a lăsat fără curent electric mai mult de jumătate de milion de americani și a lovit Golful Mexicului cu ploi torențiale și valuri uriașe. Furtuna continuă să facă ravagii în Florida și Alabama, iar inundațiile au cauzat pagube majore.Orașul Pensacola, din Florida, a fost grav lovit de uraganul Sally, miercuri. Șeful pompierilor din zonă a declarat că în patru ore a plouat cât în patru luni, scrie CNN.
Sally a lovit Gulf Shores, Alabama, miercuri la ora locală 04:45, cu viteze maxime ale vântului de 169 km/h, dar pagubele cele mai mari au fost cauzate de ploi și valurile mari.
În timp ce furtuna s-a deplasat spre nord de coastă, aproximativ 550.000 de locuitori din zonele afectate au fost lăsați în întuneric miercuri seara.
Sally a fost încadrată ca uragan de categoria 2.
Centrul Național al Uraganelor (NHC) raportează că urmează „inundații catastrofale și care pun viața în pericol” în Florida Panhandle și sudul Alabamei.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu