Alexandru Ilisie, director de investiții al administratorului OTP Asset Management, spune că pe 23 martie 2020, ședința în care piețele bursiere s-au prăbușit pe fondul știrilor legate de pandemie, volatilitatea Bursei de la București a fost cea mai ridicată din ultimii 10 ani și că am ajuns la o volatilitate anualizată de 84%, mai mare chiar decât valoarea de la momentul prezentării OUG 114.“Perioada februarie-martie a fost una foarte dificilă pentru piețele de capital, indiferent că vorbim despre acțiuni sau obligațiuni, cam toate activele au înregistrat scăderi semnificative. Dacă este să analizăm volatilitatea Bursei de Valori București, respectiv a indicelui BET în luna martie, putem observa că pe 23 martie s-a înregistrat cea mai mare volatilitate din 2010 încoace. Măsurând volatilitatea pe o perioadă de 10 zile și anualizând am ajuns la o valoare de 84% volatilitate anualizată. Chiar și în decembrie 2018, când s-a prezentat Ordonanței de Urgență 114, volatilitatea a fost mai redusă. Volatilitatea aceasta ridicată cred că i-a speriat într-un fel sau altul pe investitori și din acest motiv am avut răscumpărări. Momentul de volatilitate maximă de la 23 martie coincide cu momentul la care Banca Națională a României a implementat reducerea dobânzii de referință, respectiv lansarea programului de quantitative easing, cumpărări de titluri de stat de pe piața secundară”, a spus Ilisie în cadrul unui eveniment organizat joi de Bursa de Valori București în colaborare cu Asociația Administratorilor de Fonduri (AAF).
Cum au reacționat investitorii în fondurile administrate de OTP AM? “Legat de răscumpărări și comportamentul investitorilor noștri în fonduri, putem spune că am avut răscumpărări mai mari pe fondurile de obligațiuni și mai reduse pe cele de acțiuni. În cazul fondurilor de obligațiuni, orizontul de timp al investitorilor este mult mai scurt, în sensul în care perioada recomandată a investițiilor este undeva între 1 și 3 ani, iar în cazul fondurilor de acțiuni orizontul investițional este de peste 5 ani. Din acest motiv, în momentul în care ai o volatilitate în piață, investitorii care aveau un orizont de timp mai redus s-au speriat mai tare și din acest motiv am avut răscumpărări mai mari pe fondurile de obligațiuni. În cazul fondurilor de acțiuni, acești investitori nu s-au panicat, ba chiar au fost momente în care au intrat la cumpărare. Pe fondul nostru de acțiuni care investește pe Bursa locală am avut răscumpărări de doar 6% în toată perioada, din februarie până la minimele din luna martie. Panica s-a manifestat mai mult în cazul investitorilor cu venit fix pentru că volatilitatea aceasta nu a mai fost întâlnită în ultimii 10 ani. (…) Până la urmă ar trebui să fim disciplinați în investiții, asta am văzut și în cazul investitorilor noștri care investesc regulat, deci nu am văzut o întrerupere a acestor răscumpărări, din contra au intrat noi investitori care au încercat să frunctifice această oportunitate.”
0 comments :
Trimiteți un comentariu