joi, 22 octombrie 2020

Aurel Bernat, CEO al BT AM, despre așteptările privind promovarea Bursei: un interes mai mare din partea investitorilor instituționali și străini, știri pozitive din zona companiilor listate, lichiditate crescută și interes mai mare al companiilor care vor să se listeze

Aurel Bernat, CEO al BT AM, despre aşteptările privind promovarea Bursei: un interes mai mare din partea investitorilor instituţionali şi străini, ştiri pozitive din zona companiilor listate, lichiditate crescută şi interes mai mare al companiilor care vor să se listeze Aurel Bernat, director general al administratorului de investiții BT Asset Management, spune că în urma promovării Bursei românești de la statutul de piață de frontieră la cel de piață emergentă secundară investitorii ar trebui să se aștepte la un interes mai mare din partea investitorilor de calibru, la știri pozitive din partea companiilor listate, cât și la un interes mai mare al celor care vor să se listeze, precum și la o lichiditate sporită.

“După ce am trecut de o pandemie am intrat și pe radarul investitorilor mai selecți. Este un lucru de care trebuie să ținem cont pe termen lung, și anume să rămânem în business și să activăm trecând peste obstacolele care ni se pun în față în mod periodic. Această evoluție a pieței românești nu poate să fie decât una îmbucurătoare, dar la ce ar trebui să se aștepte clienți sau cei care nu au accesat Bursa ca o alternativă de economisire, este în primul rând un interes mai mare din partea investitorilor instituționali și străini. În general, când veștile bune inundă piața, în momentul respectiv apare și dorința investitorilor de a profita de momentele acestea. Ce vreau să spun prin mențiunea mea este că fiecare din cei care nu au investit la BVB sau în fonduri de investiții, cred că prin această accedere la piață emergentă vor auzi tot mai multe știri pozitive din zona companiilor listate, tot mai multă rumoare în piață și cred că tot mai mulți dintre ei vor face pasul pe care până acum nu l-au făcut”, a spus Bernat în cadrul unui eveniment organizat joi de Bursa de Valori București în colaborare cu Asociația Administratorilor de Fonduri (AAF).

“În altă ordine de idei, pe lângă interes ar trebui să ne așteptăm și la o lichiditate crescută și la un interes mai mare al companiilor care ar dori să se listeze și până la urmă este important să avem un CV cât mai bun. Ei bine, prin această accedere ne-am bifat un aspect extrem de important al CV-ului nostru și am intrat într-o ligă superioară. Cred că este bine să avem fiecare mândria că acum ne aflăm în rândul unor piețe pe al căror radar sunt investitori instituționali de calibru și să încercăm să profităm cum putem de această ocazie. Modul de profitare al acestei ocazii este de a fi în poză alături de cei care investesc în aceste piețe”, a mai spus Aurel Bernat în cadrul dezbaterii administratorilor de fonduri locali.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Tibi Oprea

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu