Valoarea schimburilor comerciale dintre România și Rusia a înregistrat o scădere de 28% anul trecut, până la 3,3 miliarde de dolari, dar dezvoltarea relațiilor „nu este complet lipsită de speranță“, a spus Valeri Kuzmin, ambasador extraordinar și plenipotențiar al Federației Ruse în România, în cadrul unei conferințe de presă.„Relațiile comerciale au scăzut cu 28% până la 3,3 miliarde de dolari. Încercăm să încurajăm proiecte, nu este complet lipsită de speranță situația“, a precizat acesta.
România a primit anul trecut, în total, 1 miliard de metri cubi de gaz rusesc, care a asigurat peste 8% din consumul național. Cantitatea poate fi evaluată la circa 150 mil. dolari, potrivit calculelor ZF făcute pe baza datelor publice.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu