Pandemia de Covid-19 a adus o serie de schimbări în comportamentul de consum al românilor, de la plata mai frecventă cu cardul, la achiziții mai multe online. Loc de schimbare există încă, spune Costin Moga, sector head retail and services ING România.„Cash-ul va continua să reprezinte cu un procent important în tranzacții, chiar dacă, începând cu anul trecut, am constatat o scădere a ponderii acestui tip de operațiuni.“ Mai exact, dacă la începutul lui 2020 raportul era de 65% plată numerar și 35% plată cu cardul, spre final de an diferența dintre cele două s-a mai redus, raportul ajungând la 60%-40%“, a spus executivul ING în cadrul conferinței ZF Retail.
„În cazul ING însă, am constatat o inversare a trendului, astfel că trazacțiile cu cardul au surclasat retragerile de numerar și au ajuns să reprezinte de 53% la finalul anului trecut. Cash-ul va exista în continuare, însă, dacă ne uităm la ce spune statistica Eurostat, vedem că 85% din persoanele din România cu vârste cuprinse între 16 și 74 de ani accesează internetul, dar doar 35% cumpără online.“
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu