Deficitul de cont curent s-a dublat în perioada ianuarie-aprilie, la 4,7 miliarde euro, față de primele patru luni din 2020. Schimburile internaționale de bunuri rămân sectorul cu cel mai mare deficit, de 7,2 miliarde euro

Știrea a fost publicată luni, 14 iunie 2021, 20:27 în categoria

Deficitul de cont curent s-a dublat în perioada ianuarie-aprilie, la 4,7 miliarde euro, faţă de primele patru luni din 2020. Schimburile internaţionale de bunuri rămân sectorul cu cel mai mare deficit, de 7,2  miliarde euro Deficitul de cont curent s-a dublat în perioada ianuarie-aprilie, la 4,7 miliarde euro, față de primele patru luni din 2020, când a fost 2,2 miliarde euro, a anunțat luni BNR.

La sfârșitul primului trimestru, România avea un deficit de 2,54 miliarde euro, ceea ce înseamnă că acesta s-a majorat cu peste 2 miliarde euro doar în luna aprilie.

În structura acestuia, schimburile internaționale de bunuri rămân sectorul cu cel mai mare deficit, de 7,2  miliarde euro, cu 966 milioane euro peste nivelul din aprilie 2020.

Balanța serviciilor a încheiat primele patru luni din 2021 cu un excedent de 2,8 miliarde euro, mai mic cu 108 milioane euro.

Dintre acestea, transportul a avut un excedent de 1,3 miliarde euro, în ușoară creștere față de anul trecut, când era la 1,2 milirde euro, iar turismul și-a redus deficitul la 575 milioane euro, de la 650 milioane euro în aprilie 2020.

Pe segmentul veniturilor primare, excedentul de anul trecut s-a transformat într-un deficit de 510 milioane euro, în timp ce la balanța veniturilorsecundare excedentul s-a diminuat cu 295 milioane euro, la 169milioane euro.

Investițiile străine directe însumau la finele lunii aprilie 2,3 miliarde euro (comparativ cu -43 milioane euro în perioada ianuarie - aprilie 2020), din care participațiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) a fost de 2,19 miliarde euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 133 milioane euro.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Roxana Rosu

0 comments :

Trimiteți un comentariu