Steven van Groningen, 63 de ani, președinte și CEO al Raiffeisen Bank România, se pregătește să se retragă de la conducerea executivă a băncii, după 19 ani, o perioadă marcată de achiziția Băncii Agricole, bumul economic și al creditării bancare, perioada de criză și revenirea la ani de creștere, dar mai sustenabil.Conform unor surse din piața bancară, grupul austriac Raiffeisen a început un proces de recrutare pentru viitorul CEO, pe listă fiind atât bancheri din bancă, dar și din alte bănci, cât și expați.
Steven van Groningen este cel mai longeviv șef de bancă de pe piață. El a preluat conducerea Raiffeisen Bank România în 2002, atunci când grupul austriac a cumpărat Banca Agricolă, reușind apoi să o integreze, rezultatul fiind o bancă de top cinci în România, care a fost extrem de profitabilă, atât în perioada de bum economic și bancar 2004-2008, cât și în perioada de criză din 2008 în colo.
0 comments :
Trimiteți un comentariu