marți, 15 iunie 2021

După 19 ani, Steven van Groningen se pregătește să se retragă de la conducerea executivă a Raiffeisen Bank România. Grupul austriac a început un proces de recrutare intern și extern pentru poziția de CEO

După 19 ani, Steven van Groningen se pregăteşte să se retragă de la conducerea executivă a Raiffeisen Bank România. Grupul austriac a început un proces de recrutare intern şi extern pentru poziţia de CEO Steven van Groningen, 63 de ani, președinte și CEO al Raif­fei­sen Bank România, se pregătește să se retragă de la conducerea executivă a băncii, după 19 ani, o perioadă mar­cată de achiziția Băncii Agricole, bu­mul economic și al creditării bancare, pe­rioada de criză și revenirea la ani de creștere, dar mai sustenabil.

Conform unor surse din piața ban­cară, grupul austriac Raiffeisen a început un proces de recrutare pen­tru viitorul CEO, pe listă fiind atât ban­cheri din bancă, dar și din alte bănci, cât și expați.

Steven van Groningen este cel mai longeviv șef de bancă de pe pia­ță. El a preluat conducerea Raiffei­sen Bank România în 2002, atunci când gru­pul austriac a cumpărat Banca Agricolă, reușind apoi să o inte­greze, rezultatul fiind o bancă de top cinci în România, care a fost ex­trem de pro­fitabilă, atât în perioada de bum economic și bancar 2004-2008, cât și în perioada de criză din 2008 în colo.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristian Hostiuc

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu