Ce urmează pe Autostrada Transilvania, după plecarea Bechtel? Ponta: Sper să putem licita segmentul Sebeș-Câmpia Turzii

Știrea a fost publicată joi, 30 mai 2013, 13:47 în categoria

Ce urmează pe Autostrada Transilvania, după plecarea Bechtel? Ponta: Sper să putem licita segmentul Sebeş-Câmpia Turzii Fondurile aferente despăgubirilor care trebuie achitate companiei Bechtel la rezilierea contractului de construcție a autostrăzii Transilvania vor fi acoperite din buget, în acest an putând fi licitat tronsonul Sebeș-Câmpia Turzii pentru a lega Clujul de autostrada Arad-Sibiu, spune premierul Ponta.

"Ministrul Șova a informat, aseară târziu, referitor la încheierea negocierilor și semnarea acordului, de fapt, de reziliere. Nu e vorba nici de un miliard, cum spunea un fost ministru, nici de 500 de milioane, cum spunea un alt fost ministru, deci înseamnă că am avut miniștri cam slabi, care nu prea știau să se uite prin contracte. E vorba de 30 de milioane plus TVA. În acest fel, putem practic - și avem tot traseul liber de orice alte obligații - putem să gândim strategia pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere pe toată zona Ardealului. De altfel, chiar în acest an sper să putem licita segmentul Sebeș-Câmpia Turzii, deci practic să legăm Clujul de autostrada Arad-Sibiu, după care putem, fie din fonduri europene, fie în parteneriat public privat, să continuăm vechiul traseu spre Suplacul-de-Barcău și în jos, spre Sighișoara", a spus Ponta.

Ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructură, Dan Șova, a declarat, miercuri seara, că a fost reziliat contractul cu Bechtel pentru construirea Autostrăzii Transilvania, statul român urmând să plătească companiei americane 37,2 milioane de euro și datorii de 50 milioane de euro.

Premierul Victor Ponta a afirmat marți Șova a greșit anunțând presa că înțelegerea cu Bechtel pentru autostrada Transilvania va fi reziliată luni, 27 mai, arătând că acesta nu trebuia să spună nimic până nu încheia negocierile.

"Cred că a fost prea transparent, că nu trebuia să vă spună nimic până nu încheia negocierea. Dacă v-a anunțat înainte să încheie negocierile, înseamnă că a greșit", a spus Ponta jurnaliștilor, aflat la Brăila.

Șova a declarat luni pentru MEDIAFAX că rezilierea contractului este o chestiune de zile și că mai sunt unele detalii de pus la punct în această perioadă.

Joi, Șova, a declarat că luni, 27 mai, va fi reziliat contractul cu compania americană Bechtel privind construcția autostrăzii Transilvania, tot atunci urmând să fie anunțată și suma pe care o mai are de achitat statul către constructor.

El a arătat atunci că sunt discutate ultimele detalii privind rezilierea acordului și că suma despăgubirilor către Bechtel a fost deja stabilită, urmând să fie comunicată oficial luni.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Thomas Dinca

0 comments :

Trimiteți un comentariu