De la 20 iulie veți fi obligați să puneți la dispoziția cumpărătorului certificatul energetic al imobilului

Știrea a fost publicată joi, 30 mai 2013, 05:00 în categoria

De la 20 iulie veţi fi obligaţi să puneţi la dispoziţia cumpărătorului certificatul energetic al imobilului Proprietarii vor fi obligați, din 20 iulie, să prezinte certificatul energetic al clădirii potențialului cumpărător sau chiriaș, la tran­zac­ționarea imobilelor.

„Din 20 iulie 2013 fiecare proprietar va fi obligat să pună la dispoziția potențialului cumpărător sau chiriaș, după caz, anterior perfectării contractului, o copie a certificatului energetic, altfel contractele de vânzare-cum­părare sau închiriere fiind supuse nulității relative, potrivit prevederilor Codului civil. Eficiența energetică a început să fie un punct important adus în discuție de către potențialii chiriași și cumpărători de spații de birouri, în contextul atenției speciale acordate în ultimii trei ani cheltuielilor de mentenanță ale clădirii și optimizării acestora. De la începutul anului și până în prezent circa 20% din clienții noștri au ales clădiri de birouri eficiente energetic, bine izolate“, a declarat Alexandru Petrescu, managing partner al companiei de consultanță imobiliară Esop Consulting.

Obligativitatea certificatului energetic a fost introdusă prin Legea 159/2013, publicată săptămâna trecută în Monitorul Oficial, pentru modificarea și completarea Legii 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor.

Noua lege prevede ca pentru clădirile sau unitățile de clădire care se vând sau se închiriază investitorul/proprietarul/administratorul este obligat să pună la dispoziția potențialului cumpărător sau chiriaș, după caz, anterior perfectării contractului, o copie a certificatului, astfel încât acesta să ia cunoștință despre performanța energetică a clădirii. La încheierea contractului de vânzare-cumpărare proprietarul are obligația de a transmite certificatul, în original, noului proprietar.

La data înregistrării contractului de vânzare-cumpărare, respectiv de închiriere, proprietarul are obligația de a depune la organul fiscal competent o copie a certificatului, iar originalul va rămâne în posesia proprietarului.

Obligativitatea certificatului energetic trebuia să intre în vigoare încă de la începutul anului 2010, dar a fost amânată de mai multe ori, după ce notarii au susținut că măsura va majora prețul caselor vechi cu 5-10% și va bloca tranzacțiile, iar Guvernul a apreciat că procedurile de aplicare a noului sistem nu sunt suficient de clare și că numărul de auditori energetici este insuficient.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 30.05.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristina Cuncea

0 comments :

Trimiteți un comentariu