Guvernul a aprobat ieri o ordonanță de urgență care va limita salariile directorilor din companii de stat la un nivel reprezentând de șase ori salariul mediu brut în ramura respectivă, iar alte compensații vor fi acordate doar în baza performanței.Premierul Victor Ponta a precizat ieri că ordonanța de urgență care a fost introdusă ieri pe agenda ședinței de Guvern conține prevederi „inspirate“ din legislația Poloniei și agreate de Fondul Monetar Internațional și Comisia Europeană.
„Prin această reglementare vom limita posibilitatea veniturilor salariale ale celor din conducerea executivă la de șase ori media salariului mediu brut lunar din ramura respectivă. Deci, este o raportare la salariul care se câștigă în ramura respectivă, de șase ori salariul mediu vă asigur că este deja un salariu foarte bun. Media în general este în jur de o mie de euro, depinde de ramură. Evident, orice altceva se plătește în plus se plătește în funcție de îndeplinirea indicatorilor de performanță“, le-a spus Ponta miniștrilor în ședința de guvern, în fața jurnaliștilor. Înainte de a anunța că Guvernul va adopta această ordonanță, premierul a făcut referire la salariile directorilor din Nuclearelectrica.
„Am văzut și eu companii de stat la care punem manageri privați. Nu știu de ce suntem miniștri și nu lucrăm la Nuclearelectrica, că cel mai mic venit este de 484.000 lei pe an“, a spus Ponta, enumerând salariile pregătite pentru directorii din Nuclearelectrica.
Surse din cadrul companiei au declarat marți că directorii companiei Nuclearelctrica ar putea câștiga până la 210.000 euro pe an, în timp ce membrii consiliului de administrație ar putea încasa 84.000 euro pe an dacă AGA, controlată de stat, aprobă propunerea ca directorii executivi să primească indemnizații lunare de până la 76.800 lei.
Comitetul de nominalizare și remunerare al companiei a propus ca directorii executivi din Nucleareletrica, inclusiv directorul general, să primească indemnizații lunare cuprinse între 62.400 lei (14.200 euro) și 76.800 lei (17.500 euro).
În prezent, directorii executivi câștigă lunar 9.228 lei (2.100 euro), iar directorul general încasează 14.851 lei (3.400 euro).
Cel mai mare salariu al directorului general dintr-o companie de stat din sectorul energetic este încasat de șeful Electrica Distribuție Transilvania Nord, care primește lunar 18.000 de lei (4.100 euro).
Nuclearelectrica are patru directori, respectiv Daniela Lulache (director general), Elena Negulici (director economic), Ionel Bucur (directorul centralei nuclearelectrice din Cernavodă) și Andrei Gheorghe (directorul Fabricii de combustibil nuclear din Pitești), potrivit datelor companiei.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 30.05.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu