Constantin Nita, ministrul delegat pentru Energie, spune ca Romania nu a fost pregatita pentru a face fata fluxului de investitii in energia regenerabila, domeniu care a atras peste 3,5 miliarde de euro in ultimii trei ani de zile, din cauza faptului ca nu s-au realizat investitii in statii de pompaj, asa cum este proiectul Tarnita-Lapustesti, de exemplu. In acest context, statul va reduce schema de sprijin, decizia urmand sa fie luata saptamana viitoare."Realitatea este ca schema de sprijin este cea mai generoasa din UE. Asta nu ar fi nimic rau, dimpotriva ar fi foarte bine si nu am nimic impotriva investitorilor care au facut lucruri bune. Din pacate nu am fost pregatiti pentru aceste flux de investitii si acest lucru ne creeaza mari probleme in sistem. Neavand centrale de pompaj, neavand solutii de echilibrare, totul se resfrange asupra sistemului si nu in ultimul rand se restrange asupra consumatorilor industriali si casnici", a spus Nita.
Potrivit acestuia, solutia gasita de autoritati, prin care se va amana acordarea unui numar de certificate verzi in functie de tehnologie, este echilibrata.
"Investitorii care nu investesc in energie nu sunt multumiti ca trebuie sa contribuie la bunastrarea energiei regenerabile. Numarul mare de certificate poate sa duca la parasirea economiei de multi investitori. Atunci este nevoie de un echilibru. Am ajuns la o solutie pe care noi o consideram echilibrata. faptul ca noi amanam niste venituri pentru cei care investesc in energia regenerabila nu cred ca este un lucru tocmai rau.
Probabil saptamana viitoare urmeaza sa aprobam legea", a mai spus Nita.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu