SIF Banat-Crișana (SIF1) rămâne interesată de a participa la privatizarea Poștei Române chiar dacă până la 28 mai, data limită pentru depunerea ofertelor, societatea nu a reușit finalizarea formării unui consorțiu care urma să cumpere dosarul de prezentare și să depună oferta neangajantă.Nici un investitor nu a depus o ofertă pentru privatizarea Poștei Române până pe 28 mai, astfel că Guvernul a decis să supună Poșta Române la restructurare și să stabilească la 30 iunie 2014 termenul până la care vor putea fi depuse ofertele ferme și angajante pentru privatizare.
"Depunerea ofertei nu s-a concretizat din cauza termenului scurt avut la dispoziție, dar și a reținerilor potențialilor parteneri cu privire la valoarea investiției și la modalitatea de soluționare a problemelor sociale preconizate a apărea în procesul de restructurare a Poștei Române. În măsura în care se va decide reluarea privatizării, SIF Banat-Crișana va continua demersurile de formare a unui consorțiu care să corespundă condițiilor necesare desfășurării procedurilor de privatizare și care să aibă capacitatea să finalizeze cu succes atât procesul de privatizare, cât și, mai ales, restructurarea și eficientizarea companiei", au declarat reprezentanții SIF Banat-Crișana.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu