miercuri, 5 iunie 2013

Băncile pierd 5 mld. lei dacă se elimină clauzele abuzive din contractele de credit

Băncile pierd 5 mld. lei dacă se elimină clauzele abuzive din contractele de credit Băncile ar putea pierde 5 miliarde de lei (1,1 mld. euro) din introducerea proceselor colective privind clauzele abuzive din contractele de credite de retail, potrivit unui studiu de impact realizat de BNR.

Miza proceselor colective rezidă în faptul că băncile vor fi obligate, odată cu introducerea în noul Cod civil a acestui tip de procese, să modifice în toate contractele de creditare clauzele care ar fi considerate abuzive de o instanță printr-un astfel de litigiu.

Simularea BNR a luat în calcul toate clauzele care ar putea fi declarate abuzive de instanțele de judecată, inclusiv în condițiile în care contractele de credit ar fi considerate adeziuni, deci nu înțelegeri negociate.

Legea prevede că pot fi declarate abuzive clauzele pentru care nu se dovedește negocierea. Potrivit unor surse judiciare, studiul de impact arată o deteriorare a situației financiare doar în cazul a două bănci mari, însă nici în această situație nu ar fi vorba de vreun pericol pentru ca vreo instituție de credit să intre în faliment ca urmare a aplicării prevederii.

Guvernul a decis în luna ianuarie să amâne până la jumă­tatea anului introducerea în legislație a unei prevederi din noul cod de procedură civilă, care le-ar permite asocia­țiilor de consumatori și Autorității pentru Protecția Consuma­torilor să ceară în instan­ță anularea din toate contractele unei bănci a unor clauze considerate abuzive

Amânarea a intervenit la solicitarea expresă a Fondului Monetar Internațional (FMI), care a motivat că nu există un studiu de impact asupra sistemului bancar. O astfel de condi­țio­nalitate a mai fost introdusă în scrisorile de intenție din anul 2010, când experții internaționali au cerut modificarea cunoscutei Ordonanțe 50, care obliga băncile să transparentizeze costurile creditelor.

BNR s-a opus inițiativelor legislative în ambele situații și a făcut lobby pe lângă autorități pentru a nu valida acte normative care ar aduce pierderi în sistemul bancar, motivând că ar putea fi pusă în pericol stabilitatea financiară.

Instituțiile de credit, sprijinite de Banca Națională, susțin că procesele colective împotriva băn­cilor privind clauzele abuzive din contractele de creditare ar trebui să aibă cale de atac la Înalta Curte de Justiție și Ca­sație, ca o excepție de la lege, pentru că deciziile în astfel de spețe privesc o masă largă de populație și ar trebui judecate de o instanță superioară.

Codul Civil prevede ca aceste procese să aibă ca primă instanță Tribunalul, iar sentința definitivă să fie pronunțată de Curțile de Apel. Dacă Guvernul acceptă să legifereze o excepție în acest sens, prevederea nu ar putea viza doar băncile, ci toate procesele între consumatori și furnizori, pentru a nu se crea discriminare.

O astfel de măsură ar putea aduce la Înalta Curte de Casație și Justiție mii de procese între populație și furnizori de electricitate, telefonie, sau apă și canalizare.

Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 05.06.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ovidiu Bărbulescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu