China câștigă "războiul" economic din Irak: deține aproape jumătate din producția de țiței a statului arab

Știrea a fost publicată marți, 4 iunie 2013, 20:10 în categoria

China câştigă 'războiul' economic din Irak: deţine aproape jumătate din producţia de ţiţei a statului arab China a devenit principalul câșigător al dezvoltării industriei petroliere din Irak după războiul prin care a fost înlăturat Saddam Hussein, companiile chineze preluând în prezent aproape jumătate din producția de țiței a statului arab, cu ambiții pentru o cotă și mai mare, potrivit New York Times.

China importă deja aproape 1,5 milioane de barili de petrol pe zi din Irak și a făcut o ofertă pentru drepturile comerciale deținute de grupul american Exxon Mobil la unul dintre cele mai mari zăcăminte de petrol din Irak.

"Chinezii sunt principalii beneficiari ai dezvoltării industriei petroliere din Irak după dispariția lui Saddam. Au nevoie de energie și vor să pătrundă pe piață", comentează pentru NYT Denise Natali, expert pe Orientul Mijlociu la Universitatea Națională de Apărare din Washington.

Înainte de intervenția militară din 2003 a forțelor aliate, industria petrolieră din Irak avea probleme, fiind în mare măsură izolată de piața globală din cauza sancțiunilor împotriva regimului Saddam Hussein. Înlăturarea lui Saddam a deschis piața locală pentru investitorii străini.

Companiile chineze de stat au remarcat oportunitatea și au investit peste 2 miliarde de dolari pe an în Irak, au transferat în statul arab sute de lucrători și s-au arătat dispuse să joace după regulile impuse de noul guvern irakian și să accepte profituri mai mici pentru a-și asigura accesul la contracte importante.

"Am pierdut. Chinezii nu au avut nicio legătură cu războiul, însă din punct de vedere conomic câștigă de pe urma lui, iar Flota a Cincea și forțele aeriene (ale SUA - n.r.) le asigură afacerile", spune Michael Makovsky, fost oficial la Departamentul Apărării în timpul administrației George W. Bush.

Determinarea Chinei poate fi judecată după numeroase mișcări. Recent, China a construit în Irak, în apropiere de frontiera cu Iranul, un aeroport propriu pentru a transporta muncitorii către exploatările petroliere din sudul țării. Chinezii intenționează să inaugureze zboruri directe de la Beijing și Shanghai către Bagdad.

În hotelurile din portul Basra, oamenii de afaceri chinezi veniți în Irak își impresionează partenerii locali vorbind arabă cu accent irakian.

Mai important însă, "chinezii nu se plâng", notează New York Times. Spre deosebire de executivii companiilor din Vest, precum Exxon Mobil, chinezii acceptă fără probleme condițiile stricte impuse de guvernul irakian în contractele pentru exploatări petroliere, cu profituri minime. China este mai interesată de accesul la resurse pentru asigurarea securității energetice și dezvoltarea economiei decât de profit.

Aceasta deoarece companiile chineze nu trebuie să răspundă în fața acționarilor pentru profitul realizat și să distribuie dividende, servind exclusiv interesele de politică externă ale Beijingului.

"Nu avem nicio problemă cu ei. Sunt foarte cooperanți. Este o diferență mare, companiile chineze sunt de stat, în timp ce Exxon sau BP sau Shell sunt diferite", a declarat un oficial al Ministerului Petrolului din Irak care se ocupă de relațiile cu companii străine.

Cu toate acestea, experți americani în domeniul energiei consideră că prezența semnifiactivă a Chinei în industria petrolieră a Irakului nu reprezintă o problemă pentru interesele Statelor Unite.

Creșterea producției de petrol a Irakului, chiar dacă este generată cu ajutorul muncitorilor chinezi, a contribuit la menținerea sub control a prețului barilului în contextul sancțiunilor impuse de Vest asupra Iranului, un alt producător important.

Totodată, boom-ul industriei de extracție de hidrocarburi din șisturi în SUA în ultimii ani a redus semnificativ dependența de resursele din Orientul Mijlociu, astfel că Statele Unite își permit să renunțe la o parte din accesul la rezervele irakiene.

Mai mult, prezența semnificativă a Chinei în Irak ar putea contribui la stabilizarea statului în contextul conflictului de sectă din Siria, care este resimțit și de alte state arabe.

Guvernul irakian are nevoie de investiții străine, iar petrolul este principala resursă politică și economică pentru viitorul țării. Guvernul irakian își finanțează apărarea și programele sociale din veniturile generate de industria petrolieră.

Irakul estimează că industria petrolieră locală are nevoie de investiții de 30 miliarde de dolari pe an pentru a se dezvolta la capacitate optimă.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Vlad Popescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu