Compania Romgaz va acorda dividende de 1,06 miliarde lei aferente profitului net înregistrat anul trecut, mai mari cu 13%, Ministerul Economiei urmând să încaseze 901,1 milioane lei, iar acționarul minoritar Fondul Proprietatea suma de 158,9 milioane lei.Compania a realizat anul trecut un profit net de 1,24 miliarde lei, în creștere cu aproximativ 20% față de 2011.
"Ministerul Economiei va încasa dividende cuvenite anului 2012 în valoare de 901,17 milioane lei, iar Fondul Proprietatea va încasa dividende de 158,94 milioane lei, cuvenite cotei de 15%", se arată într-un comunicat al companiei.
AGA companiei a hotărât în luna mai a anului trecut să acorde dividende în valoare de 938 milioane lei din profitul net obținut în 2011. Pentru Ministerul Economiei a fost repartizată suma de 797,3 milioane lei, iar Fondul Proprietatea a încasat 140,6 milioane lei.
Producătorul de gaze naturale a încheiat 2012 cu afaceri de 3,84 miliarde lei, mai mici cu 8% față de anul anterior.
"Veniturile pentru 2012 sunt mai mici cu 3,67% comparativ cu 2011, dar mai mari cu 4,73% față de veniturile bugetate. Cheltuielile pentru 2012 au fost mai mici cu 11,26% față de 2011 și cu 3,27% mai mici decât valoarea bugetată", se mai arată în comunicat.
Romgaz a realizat anul trecut investiții de 519 milioane lei, exclusiv din surse proprii, care au vizat în principal explorarea geologică pentru descoperirea de noi rezerve de gaze naturale, lucrări de foraj, susținerea capacității de înmagazinare, lucrări de protecția mediului, retehnologizare, dotări, studii sau proiecte.
Compania a devenit și producător de electricitate la începutul acestui an, prin preluarea termocentralei Iernut, în contul unor datorii.
0 comments :
Trimiteți un comentariu