Un producător de utilaje susține că a cheltuit 10 milioane de zloți (2,3 milioane euro) pentru mituirea directorilor executivi de la diverse companii miniere din Polonia pentru a-i cumpăra produsele, scrie Warsaw Business Journal. Andrzej J. (ultimul nume nu poate fi publicat din cauza legislației poloneze - n.red.), fost președinte la mai multe companii producătoare de utilaje de minerit, a fost arestat în locuința sa din Viena săptămâna trecută. La interogatorii, arestatul, care are cetățenie austriacă și poloneză, a declarat că în timp ce lucra la Voest-Alpine Technika Gornicza i Tunelowa a cheltuit 10 milioane zloți pentru a-i mitui pe executivii companiilor miniere. Voest-Alpine Technika Gornicza i Tunelowa este deținută de grupul suedez Sandvik. În urma informațiilor obținute, procurorii au arestat patru directori de companii miniere, dar ei ar putea reprezenta doar vârful aisbergului, scrie Gazeta Wyborcza. Andrzej J. ar fi dezvăluit numele a 40 de persoane implicate în infracțiunile de corupție.
Rusia intenționează să trimită submarine nucleare să patruleze în mările din emisfera sudică pentru prima dată de la destrămarea Uniunii Sovietice
, potrivit agenției Thomson Reuters, care citează agenția guvernamentală de știri Itar Tass. Acțiunile de patrulare vor începe anul viitor, iar la acestea vor participa submarine din clasa Borei, care pot transporta 16 rachete balistice și se pot scufunda la adâncimi de 450 de metri. Primul submarin Borei a fost lansat la apă în ianuarie, iar alte două vor fi finalizate spre sfârșitul acestui an. Până în 2018 armata va fi echipată cu opt astfel de vase. O altă agenție guvernamentală, RT, descrie submarinele ca fiind “aproape lipsite de zgomot în comparație cu generațiile anterioare”. Anunțarea acțiunilor de patrulare coincide cu decizia Moscovei de a dezvolta o forță navală permanentă în Marea Mediterană, a remarcat Reuters.
Avocatul Poporului din Bulgaria Konstantin Penchev a propus parlamentului amendamente la Legea Energiei pentru eliminarea „dictaturii” monopolurilor din sectorul de profil
, scrie Novinite. În urma unei analize profunde a legislației din sectorul energiei, Comisia pentru Protecția Concurenței a concluzionat că Legea Energiei și ordonanța privind aprovizionarea cu agent termic contravin regulilor concurenței și încalcă drepturile cetățenilor. Penchev susține că a atras de mai multe ori atenția asupra acestei probleme în rapoartele sale anuale și că nu există urmă de practici concurențiale în relațiile dintre compania de utilități Toplofikatsiya-Sofia și clienți. „Să vorbești despre concurență la Toplofikatsiya-Sofia este ca și cum ai vorbi despre libertatea exprimării într-un stat totalitar”, a spus avocatul poporului. El a explicat că relațiile dintre companie și clienți se bezează pe „metode administrativ-totalitariste” care au servit doar interesului de a salva Toplofikatsiya-Sofia de la faliment. Potrivit lui Penchev, statul nu ar trebui să salveze companiile de utilități. Proteste masive izbucnite din cauza facturilor prea mari la utilități au dus la demisia guvernului anterior, condus de premierul Boiko Borisov.
Acest articol a apărut în ediția tiparită a Ziarului Financiar din data de 05.06.2013
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu