miercuri, 21 august 2013

Ce avere are cel mai bogat om din Congresul american

Ce avere are cel mai bogat om din Congresul american Fostul comerciant de alarme auto Darrel Issa, un republican din California, era în 2012 alesul cel mai bogat din Congresul american, cu o avere estimată la cel puțin 355 de milioane de dolari americani, potrivit unui clasament publicat marți, relatează AFP.

Revista The Hill stabilește în fiecare an lista primilor 50 cei mai bogați aleși ai Congresului, în baza unor declarații de avere completate anuale în mod obligatoriu de către aleșii americani, altfel fiind pasibili de sancțiuni.

Datele exacte nu sunt cunoscute, fiindcă averile sunt declarate pe intervale de timp.

Darrell Issa este unul dintre cei mai înverșunați adversari ai Casei Albe. În calitate de președinte al unei comisii din Camera Reprezentanților însărcinate cu verificarea Executivului, el a acuzat administrația Obama de incompetență și de manipulare în timpul atacului misiunii diplomatice de la Benghazi, Libia, în septembrie 2012.

Averea sa este constituită, în principal, de plasamente în fonduri de investiții.

Printre primii 50 cei mai bogați aleși americani figurează 29 de republicani. Dar, așa cum subliniază publicația, potențialii candidați la Casa Albă în 2016 se află mult în spate.

Reprezentantul Paul Ryan, care a făcut parte din echipa lui Mitt Romney în 2012, a declarat o avere de cel puțin 2,3 milioane de dolari americani, în timp ce senatorul Marco Rubio este îndatorat cu aproximativ 190.000 de dolari americani.

Pe de altă parte, averea cuplului Obama ar fi cuprinsă, în 2012, între 1,8 și 6,8 milioane de dolari americani, potrivit unei declarații publicate în mai.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Gaidau Ion

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu