luni, 26 august 2013

Steve Ballmer pleacă de la Microsoft lăsând în urmă o agendă plină de probleme nerezolvate

Steve Ballmer pleacă de la Microsoft lăsând în urmă o agendă plină de probleme nerezolvate Directorul general al Microsoft, Steve Ballmer, se va retrage de la conducerea grupului în următoarele 12 luni, după găsirea unui succesor, a anunțat cel mai mare producător de software la nivel mondial, iar informația a determinat apreciarea cotației acțiunilor cu 9%, înainte de deschiderea bursei americane, transmite MarketWatch.

Microsoft intră într-o nouă eră, plină de incertitudine, odată cu acest anunț, însă compania pare că avea nevoie de un „cutremur” pentru a se adapta la noile tendințe de pe piață, respectiv explozia smart­phone-urilor și a tabletelor, comentează și The Guar­dian.

Anunțul - venit la doar o lună după lansarea unei reorganizări ample care îl pusese pe Ballmer într-un rol central în tot ce realiza Microsoft, la fel cum Steve Jobs era „creierul“ Apple - arată că pionierului industriei PC-urilor îi lipsesc abilitățile necesare de a conduce compania într-o eră dominată de echipamentele mobile, dar și de fricțiunile apă­rute în relația de 33 de ani a lui Ballmer cu Bill Gates, comentează Financial Times. Ballmer s-a întâlnit cu Bill Gates în 1973, atunci când au împărțit un dormitor la Universitatea Harvard. El a început să lucreze pentru companie în 1980, fiind angajatul cu numărul 30.

Un comitet special, condus de un membru al consiliului de administrație, directorul independent John Thomson, și din care va face parte și Bill Gates, va căuta un nou director general, potrivit Microsoft.

Comitetul va colabora cu firma de recrutare Heidrick & Struggles International, urmând să fie analizați candidați atât din afara companiei, cât și din interiorul acesteia.

„Nu este niciodată momentul perfect pentru acest tip de tranziție, dar acum este momentul potrivit“, a spus Ballmer, adăugând că Microsoft are nevoie de un director general pe termen lung. Thomson a adăugat că boardul Microsoft este dedicat transformării grupului într-o companie de succes furnizoare de dispozitive și servicii.

Grupul Microsoft, deși profitabil, a întâmpinat dificultăți în eforturile de adaptare la o serie de noi platforme informatice și abor­dări, comentează Wall Street Journal.

Luna trecută, Ballmer a anunțat o amplă reorganizare, menită în mare parte să crească prezența Micro­soft pe piața tabletelor și smartphone-urilor.

El a condus mai multe divizii ale Microsoft pe parcursul a 32 de ani. În iulie 1998, a fost promovat în funcția de preșe­dinte, răspunzând de conducerea curentă a Microsoft. Ballmer a fost numit CEO al grupului în ianuarie 2000.

În mandatul său Microsoft a lansat produse de succes precum Windows XP sau consola de jocuri Xbox 360 și a ajuns să angajeze peste 100.000 de oameni în întreaga lume, având peste un miliard de clienți și fiind în continuare o corporație extrem de profitabilă.

Însă în ultimul deceniu prețul acțiunilor companiei a stagnat în contrast cu evoluția explozivă a unor jucători precum Apple, Google sau Amazon. În acest context, Microsoft - cândva cea mai valoroasă companie a lumii - a pierdut peste o jumătate din valoarea de piață.

În acest context Microsoft a fost criticat ani de zile de investitori, în condițiile în care dezvoltarea aparatelor mobile și a serviciilor online a erodat supremația grupului pe piața computerelor personale. De la preluarea mandatului în anul 2000 valoarea acțiunilor Microsoft a scăzut cu aproximativ 40%.

Grupul a reacționat cu mai multe soluții, inclusiv cu dezvoltarea și vânzarea propriei tablete.

În luna iulie, Microsoft a anunțat costuri de 900 de milioane de dolari legate de tableta Surface RT, care au contribuit la ratarea estimărilor de venituri și profit în trimestrul al patrulea fiscal.

Principala „acuzație“: nu a avut viziunea lui Steve Jobs

Erorile Microsoft în a evalua corect impactul lansării iPad și al migrației masive a consumatorilor către tablete și smartphone-uri sunt cele care l-au adus pe Ballmer în poziția de a pleca de la Microsoft, comentează Financial Times.

Ballmer nu a reușit niciodată să concentreze compania pe smartphone-uri și tablete, scrie publicația de business, iar în 2010, când Apple a lansat iPad, a spus că respectivul produs nu are cum să schimbe piața. „Nici nu putea să facă o greșeală mai mare. În trei ani de zile, vânzările de tablete le-au depășit pe cele de laptopuri.“

Ballmer nu este singurul „vinovat“ pentru această situație - deoarece Bill Gates este cel care a cerut companiei să se concentreze pe Windows cu zece ani în urmă -, însă deciziile sale în calitate de CEO sunt cele care au pus compania într-o poziție vulnerabilă. Reorganizarea recentă a companiei - care îl pune pe Ballmer în rolul unui Steve Jobs care controlează tot ce se întâmplă în Microsoft - coroborată cu o foarte lungă perioadă, de un an, în care el își va pregăti retragerea, va lăsa gigantul software în mijlocul unei furtuni și cu o agendă plină de lucruri nerezolvate, adaugă FT.

„Nevoia urgentă a Microsoft de a avea un nou focus ar trebui să determine compania să nu apeleze la un nou lider din interior - care doar să administreze declinul -, ci la o persoană cel mai probabil din exteriorul companiei, care să aibă o viziune puternică asupra tehnologiei și produselor. Este o decizie critică pentru comitetul condus de Bill Gates.“

Microsoft în România

Compania americană a avut anul trecut în România în medie 251 de angajați și afaceri de 33,3 mil. euro, potrivit datelor de la Ministerul Finanțelor. În realitate însă, businessul local al companiei este mult mai mare, dar venituri din unele contracte - cum sunt cele de zeci de milioane de euro pe an cu statul român - se contabilizează la subsidiara firmei din Irlanda.

Acest articol a apărut în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 26.08.2013.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Anca Dumitrescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu