Ministrul ceh al finanțelor Andrej Babis forțează companiile controlate de stat să cedeze o parte mai mare din profituri guvernului, investește pe piețele financiare bani publici altfel nefolosiți și se împotrivește creșterii cheltuielilor, cerută de premierul Bohuslav Sobotka. Ministrul, pe locul doi în topul celor mai bogați cehi și proprietarul producătorului de chimicale și alimente Agrofert AS, a promis că va administra finanțele țării așa cum își conduce propria afacere de 12 miliarde de dolari, iar cei care finanțează Cehia îi aprobă politicile. Prospătul guvern, de doar trei luni, este „premiat“ de investitori cu cele mai reduse randamente de după luna mai a anului trecut, scrie Bloomberg.În acest context, Babis vede deficitul bugetar la 1,8% din PIB anul acesta, față de 2,9% din PIB cât era estimarea anterioară a guvernului.
Sobotka și Babis, liderii celor mai mari partide din parlament, încearcă să-și depășească diferențele politice pentru a împleti măsuri care încurajează creșterea precum investiții în drumuri și cheltuieli pe ajutoare sociale cu responsabilitate fiscală la un an după ce economia a ieșit din cea mai lungă recesiune din istorie.
Randamentele obligațiunilor cehești cu scadența în 2022 au scăzut cu 45 de puncte de bază de când a fost format actualul cabinet, pe 29 ianuarie, la 1,95% marți. „Domnul Babis va încerca să impună o structură rațională cheltuielilor publice și va insista pe proiecte de infrastructură care aduc valoare adăugată“, a explicat Martin Rezac, analist la Investicni Spolecnost Ceske Sporitelny.
Guvernul tripartit încearcă să inverseze programul de austeritate introdus de premierul Petr Necas în perioada 2010 - 2013. Reducerile de cheltuieli implementate de acesta au adus țării cele mai reduse costuri de finanțare din Europa emergentă, dar au agravat recesiunea, context în care șomajul a atins cote record.
Babis a blocat planul lui Sobotka de a majora veniturile bugetare prin creșterea taxelor pe serviciile de utilități și pe cele impuse băncilor. Ministrul de finanțe susține că guvernul ar trebui mai degrabă să strângă bani lichidând evaziunea fiscală și eficientizând administrația de stat, cu mai puțină birocrație pentru a trage investitori străini.
Ministrul a pus pe picioare Agrofert în 1993 cu capital de doar 5.000 de dolari și patru angajați. Grupul, care acum înglobează producători de alimente, de îngrășăminte, de lemn și mass-media, a raportat pentru anul trecut venituri de 12 miliarde de dolari.
„Voi conduce ministerul ca pe o companie. Finanțele publice nu ar trebui să fie doar un simplu exercițiu de contabilitate. Cineva ar trebui să gestioneze activ cheltuielile pentru ca astfel să știm în detaliu pe ce se duc banii plătitorilor de taxe“, a explicat Babis.
În cel mai recent duel dintre ministru și premier privind cheltuielile, Babis a atacat propunerea social-democraților lui Sobotka de a-i ajuta cu 1,1 miliarde de coroane pe minerii care lucrează în mina neprofitabilă Paskov, aparținând New World Resources. Ministrul a respins suma ca fiind prea mare și a negociat un nou acord care a redus la jumătate sprijinul din partea statului.
Babis și Sobotka s-au înțeles însă ca statul să dea mai mulți bani spitalelor anul acesta și următorul și să majoreze pensiile începând cu 2015.
0 comments :
Trimiteți un comentariu