Finanțele Cehiei sunt administrate ca o afacere de către un miliardar. Investitorii îl ajută

Știrea a fost publicată joi, 24 aprilie 2014, 04:31 în categoria

Finanţele Cehiei sunt administrate ca o afacere de către un miliardar. Investitorii îl ajută Ministrul ceh al finanțelor Andrej Babis forțează companiile controlate de stat să cedeze o parte mai mare din pro­fi­turi guvernului, investește pe piețele finan­ciare bani publici altfel nefolosiți și se împotrivește creșterii cheltuielilor, cerută de premierul Bohuslav Sobotka. Ministrul, pe locul doi în topul celor mai bogați cehi și proprietarul producăto­ru­lui de chi­micale și alimente Agrofert AS, a pro­mis că va administra  finanțele țării așa cum își conduce propria afacere de 12 mi­liar­de de dolari, iar cei care finan­țează Cehia îi apro­bă politicile. Prospătul guvern, de doar trei luni, este „premiat“ de in­­vestitori cu cele mai reduse randa­men­te de după luna mai a anului trecut, scrie Bloomberg.

În acest context, Babis vede deficitul bugetar la 1,8% din PIB anul acesta, față de 2,9% din PIB cât era estimarea ante­rioară a guvernului.

Sobotka și Babis, liderii celor mai mari partide din parlament, încearcă să-și depășească diferențele politice pentru a împleti măsuri care încurajează creșterea precum investiții în drumuri și cheltuieli pe ajutoare sociale cu responsabilitate fiscală la un an după ce economia a ieșit din cea mai lungă recesiune din istorie.

Randamentele obligațiunilor cehești cu scadența în 2022 au scăzut cu 45 de punc­te de bază de când a fost format ac­tua­lul cabinet, pe 29 ianuarie, la 1,95% marți. „Domnul Babis va încerca să impună o structură rațională cheltuielilor publice și va insista pe proiecte de infra­structură care aduc valoare adăugată“, a explicat Martin Rezac, analist la Investicni Spolecnost Ceske Sporitelny.

Guvernul tripartit încearcă să inver­se­ze programul de austeritate introdus de premierul Petr Necas în perioada 2010 - 2013. Reducerile de cheltuieli implemen­tate de acesta au adus țării cele mai re­duse costuri de finanțare din Europa emer­gentă, dar au agravat recesiunea, con­text în care șomajul a atins cote record.

Babis a blocat planul lui Sobotka de a majora veniturile bugetare prin creș­terea taxelor pe serviciile de utilități și pe cele impuse băncilor. Ministrul de finanțe susține că guvernul ar trebui mai degrabă să strângă bani lichidând eva­ziu­nea fiscală și eficientizând adminis­trația de stat, cu mai puțină birocrație pentru a trage investitori străini.

Ministrul a pus pe picioare Agrofert în 1993 cu capital de doar 5.000 de dolari și patru angajați. Grupul, care acum în­glo­bează producători de alimente, de în­gră­șăminte, de lemn și mass-me­dia, a ra­por­tat pentru anul trecut veni­turi de 12 mi­liarde de dolari.

„Voi conduce ministerul ca pe o companie. Finanțele publice nu ar trebui să fie doar un simplu exercițiu de conta­bilitate. Cineva ar trebui să ges­tioneze activ cheltuielile pentru ca astfel să știm în detaliu pe ce se duc banii plătito­rilor de taxe“, a explicat Babis.

În cel mai recent duel dintre ministru și premier privind cheltuielile, Babis a atacat propunerea social-democraților lui Sobotka de a-i ajuta cu 1,1 miliarde de coroane pe minerii care lucrează în mina neprofitabilă Paskov, aparținând New World Resources. Ministrul a respins suma ca fiind prea mare și a negociat un nou acord care a redus la jumătate sprijinul din partea statului.

Babis și Sobotka s-au înțeles însă ca statul să dea mai mulți bani spitalelor anul acesta și următorul și să majoreze pensiile începând cu 2015.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Bogdan Cojocaru

0 comments :

Trimiteți un comentariu