Conflictul din Ucraina nu înseamnă numai probleme pentru țările din regiune, ci poate însemna și un business suplimentar, pe măsură ce România deține posibilități de a ajunge în Rusia prin portul Constanța, iar companiile pot construi depozite pe teritoriul nostru, nu pe al vecinilor.România poate câștiga business în logistică din Ucraina și Rusia, pe fondul tensiunilor din regiune, în contextul în care producătorii vor să aibă puncte logistice în zone stabile cât mai aproape de piețele de desfacere. Însă infrastructura de transport deficitară și birocrația complicată descurajează investițiile în centre locale de logistică, au susținut reprezentanții companiilor din transporturi și logistică la prima ediție a ZF Transport & Logistics Summit, organizat în parteneriat cu Wim Bosman, Havi Logistics și Opel, cu sprijinul Uniunii Naționale a Transportatorilor Rutieri Români (UNTRR) și al Asociației Române de Logistică (ARILOG).
„Sunt mari companii care au operat în Rusia. Având în vedere ce se întâmplă acum în Ucraina, putem dezvolta o nouă infrastructură cu fonduri europene. Ce se va întîmpla acum este relocarea unor huburi logistice din Ucraina către România și Ungaria. Rusia înseamnă însă ruta principală către Comunitatea Statelor Independente (CSI). Noi nu am știut până acum să folosim platforma Moldova pentru a intra în CSI“, a declarat Ion Lixandru, vicepreședinte al ARILOG.
Un punct logistic foarte important este Portul Constanța, însă trebuie dezvoltat și legat cu partea de vest a României și cu restul Europei. Coridorul IV paneuropean (Nădlac-Arad-Sibiu-Pitești-București-Constanța) are menirea de a face această legătură din punct de vedere rutier, însă momentan acesta este alcătuit din fragmente de autostrăzi, iar infrastructura feroviară este „o resursă neexploatată“. Dragoș Gelețu, director general al KLG România, a explicat că ineficiența logistică determină o majorare de cel puțin 15% a prețurilor la raft, în condițiile în care produse din China, de exemplu, trec doar în proporție de 1% prin portul Constanța, preferând porturi vestice ca punct de intrare în Europa. „Cu lucruri simple, cum ar fi facilități fiscale, birocrație redusă în vamă, educație la nivel de industrie, putem atrage investiții“, a mai spus Gelețu.
Multă marfă ocolește România din cauza infrastructurii precare, potrivit lui Mihnea Ioan, director general al Havi Logistics România, însă nevoia de eficientizare va determina jucătorii din logistică și autoritățile să se bazeze pe alte aspecte, dincolo de forța de muncă ieftină.
„Infrastructura va avea o influență deosebită, la fel și portul Constanța. Cu cât vom avea mai multe autostrăzi, vom avea o viteză mai mare și costuri mai mici. Calea ferată e o resursă neexploatată în momentul acesta. Ea e mai mult o frână în acest moment“, a declarat Ioan.
0 comments :
Trimiteți un comentariu