Ce ar fi bursa fără companiile de stat: foamea de bani a Guvernului aduce randamente chiar și de 17% pe final de an

Știrea a fost publicată vineri, 30 noiembrie 2018, 01:14 în categoria

Ce ar fi bursa fără companiile de stat: foamea de bani a Guvernului aduce randamente chiar şi de 17% pe final de an Nuclearelectrica se conturează a fi cea mai performantă acțiune din structura indicelui BET pentru al doilea an consecutiv.

Nuclearelectrica, Rom­gaz, Transelectrica și Transgaz, perlele statului la Bursa de la București, sunt solicitate de acționarul majoritar să distribuie dividende suplimentare pe ultima sută de metri din 2018 în condițiile unor încasări mai mici de TVA și pentru atragerea de venituri suplimentare la buget, măsură de pe urma căreia vor beneficia și minoritarii.

Cele patru companii sunt chemate să distribuie 1,3 miliarde de lei la bugetul de stat, sumă din care 95% ar urma să fie livrată pe 28 decembrie 2018, iar Trans­electrica să verse 67 mil. lei pe 25 ianuarie 2019.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Liviu Popescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu