Mesajul premierului Dăncilă pentru români, de Sfântul Andrei: Românii sărbătoresc anul acesta cu mai multă emoție

Știrea a fost publicată vineri, 30 noiembrie 2018, 13:44 în categoria

Mesajul premierului Dăncilă pentru români, de Sfântul Andrei: Românii sărbătoresc anul acesta cu mai multă emoţie „Ziua Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României o sărbătorim, anul acesta, cu mai multă emoție decât oricând, grație împrejurărilor istorice unice la care avem privilegiul să fim martori. Acum câteva zile, a fost sfințită Catedrala Mântuirii Neamului, o realizare de seamă a României și un monument deosebit, care îl are ca ocrotitor pe Sf. Andrei, Apostolul poporului nostru. Iar, mâine, sărbătorim împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire din 1918. Este un moment în care se întâlnesc și împletesc, simbolic, unitatea spirituală creștină și unitatea statală românească, întărindu-ne încrederea în destinul național sub cele mai bune auspicii”, a transmis Viorica Dăncilă, într-un comunicat de presă remis MEDIAFAX,

Premierul le-a urat tuturor sărbătoriților .

„Cu aceast (acest - n.r.) prilej special, doresc tuturor românilor o sărbătoare plină de bucurie, iar celor care își serbează numele să aibă parte de tot ce își doresc! La mulți ani!”, a adăugat Dăncilă.

Și președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, a declarat că ziua Sfântului Andrei este o zi dintr-o succesiune de mari sărbători.

„Sărbătorim astăzi ziua Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, o zi care face parte dintr-o succesiune de mari sărbători care au în centrul lor țara noastră și destinul românesc. La 100 de ani de la Marea Unire trăim momente unice dedicate poporului român și celebrăm credința, valorile și tradițiile care unesc națiunea română. Doresc tuturor celor care trăiesc și simt românește ca aceste zile de sărbătoare să le aducă numai bucurii. Celor care își sărbătoresc astăzi ziua onomastică le urez un călduros !”, a afirmat Liviu Dragnea.

Și președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a ținut să marcheze momentul.

”La mulți ani tuturor celor care azi își serbează onomastica, multă sănătate, bucurii alături de cei dragi și liniște sufletească!”, a scris pe Facebook Tăriceanu.

Fostul președinte Traian Băsescu și fostul premier al României, Mihai Tudose, le-a urat la mulți ani celor care își serbează numele.

„La mulți ani cu bucurii, împliniri și sănătate celor care azi își sărbătoresc onomastica!”, a conchis Băseascu, pe Facebook.

Mihai Tudose a scris pe pagina sa de Facebook: „Cu ocazia Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul României, urez la mulți ani tuturor sărbătoriților!”.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Diana Grigore

0 comments :

Trimiteți un comentariu