Investitorii străini din Ungaria vor fi nevoiți să aplice pentru obținerea unei autorizații speciale pentru a putea achiziționa mai mult de 10% din acțiunile unei companii locale considerate de importanță strategică, potrivit Emerging Europe.Într-un decret recent făcut posibil de controversata legislație de urgență în legătură cu care unii critici susțin că ar fi creat prima dictatură din Uniunea Europeană, guvernul Ungariei stipulează că investitorii străini care se implică în tranzacții cu o valoare ce depășește un milion de euro în sectoare precum cel al serviciilor medicale, energiei, producției alimentare, managementul reziduurilor, construcții, finanțe, transport maritim, apărare și IT vor fi obligați să înainteze documentație ministrului inovației și tehnologiei. Acesta are la dispoziție 45 de zile pentru a aproba sau respinge cererea.
Reglementările vor rămâne în vigoare pentru tot restul acestui an, termenul de „străin“ aplicându-se investitorilor din afara UE, Spațiul Economic European și Elveția.
„Nu este doar o chestiune de economie, ci și de suveranitate“, a declarat Tamas Schanda, ministru adjunct în cadrul ministerului inovației și tehnologiei, adăugând că noile reguli vor proteja companiile ungare de străinii care vor să profite de criza coronavirusului pentru a câștiga cotă de piață.
Parlamentul ungar i-a acordat premierului Viktor Orban dreptul de a conduce prin decret în martie în contextul crizei coronavirusului. Decizia a fost însă vehement criticată, unele dintre legile adoptate prin decret neavând relevanță în lupta contra virusului.
Ministrul ungar al justiției Judit Varga a anunțat că țara intenționează să pună capăt stării de urgență și capacității lui Orban de a conduce prin decret pe 20 iunie.
Și Polonia ar putea analiza o legislație similară celei adoptate de Ungaria.
Guvernul polonez crede că în condițiile în care valoarea de piață a multor companii poloneze a fost redusă de impactul economic al crizei coronavirusului, acestea trebuie să fie protejate în fața unor potențiale preluări din afară.
Jadwiga Emilewicz, vicepremierul polonez, în același timp ministru al dezvoltării, declara săptămâna trecută că „în criză, Polonia nu este de vânzare“.
„Nu putem permite ca firme care și-au construit cu eforturi mari brandul în decurs de 20, 30 de ani, să devină prăzi ușoare în prezent, în special pentru fondurile din afara Uniunii Europene“, a declarat ministrul polonez.
0 comments :
Trimiteți un comentariu