De luni, 21 septembrie 2020, piața de capital din România va promova oficial cu o treaptă, de la piață de frontieră la una emergentă secundară, într-o decizie istorică a agenției de evaluare financiară FTSE Russell și care se va reflecta și în economia reală.Astfel, odată cu includererea pieței de capital în categoria celor emergente, fonduri de investiții mai mari față de cele care aveau mandat să investească pe piețe de frontieră vor începe să cumpere acțiuni listate, în special ale celor incluse în indicii FTSE.
Bursa de Valori de la București (BVB), operatorul pieței de capital din România, a anunțat vineri că la eveniment vor participa premierul Ludovic Orban, Ministrul Finanțelor Florin Cîțu, președintele ASF Nicu Marcu, dar și Cristian Popa, membru al board-ului BNR, Omer Tetik, CEO Banca Transilvania și Cosmin Ghiță, CEO Nuclearelectrica. Cosmin Marinescu, consilier prezidențial, va avea discurs imediat după deschiderea ședinței de tranzacționare de la ora 10:00. De asemenea va fi prezent și Ivan Vrhel, președinte Citi România.
“Acest moment va fi marcat de BVB printr-o deschidere oficială a ședinței de tranzacționare și o conferință la care vor participa toți partenerii BVB alături de care s-a putut realiza acest moment istoric, instituții ale statului, autorități de reglementare și parteneri instituționali”.
Prin videocall vor intra Mark Davis, Regional Director for Romania and Bulgaria BERD, Cristian Nacu, Senior Country Officer, IFC.
0 comments :
Trimiteți un comentariu