Marian Buica, director general la SIF Muntenia, a fost ales membruprovizoriu în Consiliul de Administrație al Biofarm, urmând să fie confirmat la adunarea generală a acționarilor.
El este și membru în CA al SAI Muntenia Invest, iar anterior a fost director la Romenergo SA și secretar de stat în MInisterul Fondurilor EUropene și în MInisterul Transporturilor.
Biofarm București (simbol bursier BIO), unul dintre cei mai importanți producători de medicamente din România, a obținut în primul semestru al anului un profit net de 29,8 mil. lei, echivalentul unei creșteri de aproape 6% comparativ cu perioada similară a anului trecut, în timp ce veniturile din vânzări au fost de 106 mil. lei, în creștere față de 97 mil. lei în S1/2019.
Compania este controlată în proporție de 51,5% de SIF Muntenia (SIF4) și în proporție de 36,7% de SIF Banat-Crișana (SIF1), restul de 11,6% fiind deținut de alți învestitori pe bursă.
Acțiunile BIO se tranzacționează în creștere cu 13% de la începutul anului, pe fondul unui rulaj de 7,4 mil. lei, emitentul ajungând la 405 mil. lei capitalizare.
Acțiunile BIO se tranzacționează în creștere cu 14,05% de la începutul anului, pe fondul unui rulaj de 7 mil. lei, emitentul ajungând la 410 mil. lei capitalizare.
0 comments :
Trimiteți un comentariu