vineri, 18 septembrie 2020

Finanțe personale. Fondul Proprietatea vinde 3% din Petrom pentru 561 mil. lei și mai rămâne cu 7%. Inițial, FP voia să vândă 2,47%

Finanţe personale. Fondul Proprietatea vinde 3% din Petrom pentru 561 mil. lei şi mai rămâne cu 7%. Iniţial, FP voia să vândă 2,47% Fondul Proprietatea (FP) și-a diminuat cu 3% deținerea pe care o avea la OMV Petrom (SNP), adică de la 10% din capitalul social al celei mai mari companii listate la 7%, în urma unei oferte de plasament privat accelerat de 561 milioane de lei, încheiată la un preț de 0,33 lei pe acțiune.

Spre comparație, la închiderea ședinței de tranzacțio­nare de dinainte de anunțul FP, acțiunile SNP au închis la 0,371 lei pe unitate, ceea ce înseamnă un discount de aproxi­mativ 11%, potrivit calculelor ZF. Cel mai probabil, cumpă­ră­torii sunt investitori instituționali, precum administratori de pensii Pilon II, de fonduri mutuale, dar și investitori internaționali care urmăresc piețe de frontieră.

Pe 15 septembrie 2020, Fondul a anunțat la ora 19:25 printr-un raport publicat la bursă că a demarat oferta de vânzare accelerată a minimum 1,4 miliarde de acțiuni Petrom (adică 2,47% din capitalul social, respectiv un sfert din deținerea FP), iar pe 16 septembrie la ora 20:34,  Fondul a anunțat acordul de a vinde 1,7 miliarde de acțiuni (3% din Petrom), dar și prețul cerut.

Astfel în 24 de ore Fondul a majorat numărul de acțiuni puse la vânzare prin oferta de plasament privat (ABB), această operațiune fiind cea mai rapidă vânzare de până acum din 2020.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Liviu Popescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu