Producția locală de medicamente trebuie susținută pentru a crește vânzările de produse fabricate în țară l Accesul pacienților la medicamente este în continuare deficitar.Criza sanitară generată de Covid-19 a arătat dependența statelor de producția de medicamente, o industrie cheie în lupta cu noul virus. În România însă, piața locală de medicamente reprezintă doar 3% din valoarea totală a vânzărilor, de patru ori mai mică decât media din regiunea Europei de Est, potrivit lui Sorin Petcu, general manager al companiei de cercetare de piață IqVia.
El a fost prezent în cadrul videoconferinței Health&Pharma; Summit 2020. Evenimentul a fost organizat de Ziarul Financiar, cu sprijinul Terapia Cluj, Guia Naghi Partners, Respiro by A&D; Pharma, Roche, Antibiotice Iași, Pfizer, Medicover, Bondoc & Asociații, Techtex, High-Tech Systems & Software.
„La nivelul României, din producția locală consumă doar 3% ca valoare, de patru ori mai mică față de media din Europa de Est (12%). Piața de medicamente din România a înregistrat pentru prima oară în ultimii ani o scădere de 1% în S1/2020, față de perioada similară din 2019“, a spus Sorin Petcu, general manager, IqVia.
Scăderea în piața medicamentelor vine după o perioadă de restricții, impuse de răspândirea pandemiei de coronavirus. Totuși, pe piață au intrat și molecule noi de medicamente.
„Am introdus 35 de molecule noi, inclusiv pe terapia genetică, diabet zaharat, boli rare și pentru hepatite cornice. Pentru creșterea accesibilității bolnavilor la terapie, am adoptat o serie de acte normative care au prevăzut suspendarea utilizării cardului de sănătate pe perioada stării de urgență și prelungirea acestei perioade până la 30 septembrie“, a spus Adela Cojan, președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.
Importanța industriei producătoare de medicamente și declararea acestui domeniu unul de interes strategic au fost principalele concluzii din dezbaterea despre piața de profil.
„Ar fi ideal să facem în România o industrie farmaceutică puternică, care să deservească toată Europa. Acest lucru este posibil cu ajutoare de stat și cu diplomație în UE“, a spus Dragoș Damian, CEO al Terapia Cluj, cel mai mare producător local de medicamente.
În plină criză sanitară, avem inclusiv medicamente lipsă, iar pacienții nu au acces la tratamente, aceasta fiind o problemă veche a industriei farmaceutice din România.
„Una dintre probleme este înrăutățirea accesului la tratament. în fiecare zi se întâmplă ca pacienții să găsească din ce în ce mai puține medicamente. Au scăzut mult volumele totale, au crescut vânzările de produse scumpe ceea ce înseamnă că s-au tratat mai puțini pacienți cu boli comune și mai mulți pacienți cu boli grave“, a spus Iulian Trandafir, CEO, Alliance Healthcare, al treilea distribuitor local de medicamente din România.
Iar lipsa de medicamente se vede și în farmacii, care au continuat să funcționize în perioada de urgență. În plus, în contextul în care existau probleme cu aprovizionarea, farmaciile au făcut stocuri, pentru care ulterior nu a mai existat cerere.
„Accesul pacienților la medicamente în România este unul deficitar. în urmă cu 7-8 ani, se găseau mult mai multe medicamente decât acum. Au fost săptămâni în care zilnic primeam în fiecare dintre farmaciile noastre minimum 60- 70 de apeluri în ceea ce privește Euthyrox“, a spus George Echim, managerul Farmacia Ardealul, o rețea de 11 farmacii din județul Neamț.
Un aspect adus în discuție și în ziua a doua a evenimentului ZF Health&Pharma; a fost rolul comunității în perioada crizei sanitare, în care comunicarea cu pacienții a fost vitală.
„După această perioadă ar trebui să avem o discuție clară care să vizeze rolul farmaciilor în comunitate. S-a dovedit că farmacia nu este ultima verigă din lanțul medical, este o verigă importantă. în ceea ce ne privește pe noi, am simțit rolul pe care îl avem în comunitate. Cred că am deservit bine lipsa unor servicii pe care statul ar fi trebuit să le asigure“, a spus Paul Negoiță, managerul farmaciilor Iris Pharm din Buzău, o rețea de 60 de locațIi.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu