Sorin Faur, Academia de HR: Unde găsim clienți? Cum vom munci în viitor? De câți oameni avem nevoie? Unde găsim bani? Este online-ul ca offline-ul? Suntem campioni sau victime ale schimbării? Nu am fost pregătiți pentru schimbare

Știrea a fost publicată joi, 17 septembrie 2020, 12:37 în categoria

Sorin Faur, Academia de HR: Unde găsim clienţi? Cum vom munci în viitor? De câţi oameni avem nevoie? Unde găsim bani? Este online-ul ca offline-ul? Suntem campioni sau victime ale schimbării? Nu am fost pregătiţi pentru schimbare Unde găsim clienți? Cu ce ne (mai) ocupăm de fapt? Cum vom munci în viitor? De câți oameni avem nevoie? Unde găsim bani? Este online-ul ca offline-ul? Sunt doar câteva dintre întrebările momentului în mintea multor antreprenori și manageri de companii. Suntem martorii unui moment excepțional - tranziția accelerată de la vechi la nou, confruntarea a două lumi și moduri de a opera - începutul unei noi ere în istoria omenirii!

Ce se întâmplă acum nu este (doar) despre Pandemie!

Pandemia s-a dovedit pe de o parte un catalizator iar pe de altă o complicație în această tranziție care a început cu aproximativ 10 ani în urmă. Un catalizator pentru că a accelerat tranziția către digitalizare făcând ca în 4 luni să reușim ce altfel ne-ar fi luat încă mulți ani de zile, dar și o complicație pentru că a dat peste cap economiile lumii și a creat mult stres în piață.

Celor care erau pe drumul schimbării, accelerarea aceasta le-a convenit, celorlalți nu – a fost ca atunci când cineva vine să te scoale din pat și te pune să faci ceva complicat. Nu degeaba se spune că

Graba strică treaba

pentru că adesea, dacă te grăbești, riști să faci lucrurile prost, sub presiunea momentului și vor fi apoi multe de reparat. Dacă ne uităm de exemplu la munca de acasă pe care unii o adoră pentru că le-a adus libertate și mai mult timp liber în timp ce alții o urăsc pentru că le-a adus alienare, simțindu-se invadați de serviciu în spațiul lor personal - ultimul refugiu - direct în sufragerie ori în dormitor.

Nu am fost pregătiți pentru schimbare

Războiul între nou și vechi a venit peste noapte și mulți nu erau pregătiți iar graba cu care s-a făcut tranziția a devenit în sine o problemă pentru unii pentru că este ușor să cumperi un soft sau un utilaj performant dar este mult mai greu să găsești soluții de recalificare pentru cei astfel înlocuiți.

O tranziție lină lasă timp societății și companiilor să vină cu soluții și oamenilor să se adapteze, să învețe și să deprindă noi skills-uri, să se convertească la noi ocupații, să își schimbe mindset-ul. O tranziție accelerată accentuează aceste probleme pentru că oamenii nu se pot schimba la fel de repede. Războiul dintre vechi și nou era in derulare, acum parcă cineva a turnat gaz pe foc!

Presiunea pe schimbare este uriașă dar schimbarea în sine nu are timp să fie gândită! Din perspectiva istorică ne grăbim și sigur vom face greșeli. Este o problemă de change management – managementul schimbării.

Puțini știu exact în ce direcție să o ia, gândirea strategică este privilegiul celor cu mintea liberă, dar în aceste timpuri tindem să fim mai degrabă reactivi – cine a avut timp să se gândească la proiectarea unei tranziții eficiente? Sunt niște reguli de bază în managementul schimbării pe care acum la nivel social, le-am ignorat complet pentru că așa a fost situația. Dacă avem o scuză pentru trecut, de acum înainte ne trebuie un plan de schimbare, fără de care suntem ca niște orbi conduși de alți orbi.

Managementul schimbării – schimbarea nu trebuie făcută reactiv

Companiile trebuie să se oprească puțin din acest iureș și, la 6 luni de la declanșarea Pandemiei, să mutăm accentul de pe a re-acționa pe a pro-acționa, să redevenim stăpâni pe situație. Este nevoie de viziune!

Ok, nu a fost timp să ne gândim prea mult până acum, fiecare a reacționat cum a putut. Dar există o știință și o metodologie a schimbării bine pusă la punct, reguli de care dacă ținem cont, totul devine mai ușor și mai ieftin. Schimbarea se face cu adevărat doar din interior, chiar dacă începe din exterior, companiile trebuie să își adune forțele și inteligențele, oamenii cei mai capabili, că sunt manageri, specialiști sau lideri informali și să-i pună să conlucreze pentru a veni cu soluții și a realiza corect această transformare!



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Sorin Faur

0 comments :

Trimiteți un comentariu