Sorin Petcu, IQVIA România: Piața de medicamente a scăzut cu 1% în S1/2020. În T2/2020, scăderea a fost de 4%

Știrea a fost publicată joi, 17 septembrie 2020, 12:37 în categoria

Sorin Petcu, IQVIA România: Piaţa de medicamente a scăzut cu 1% în S1/2020. În T2/2020, scăderea a fost de 4% Piața de medicamente din România a marcat în S1/2020, pentru prima oară în ultimii ani, o scădere de 1%, față de perioada similară din 2019, a spus Sorin Petcu, general manager în cadrul IQVIA România, participant la videoconferința ZF Health&Pharma; Summit'20.

"Cu toate că segmentul de spital a avut o creștere a consumului de 20%, totuși acestă creștere nu a compensat scăderea vănzărilor de medicamente în farmaciile cu circit deschis".

Alte declarații:

Creșterea din T1/2020 a fost compesată cu săderea de consum din T2/2020, o cauză importantă în evoluția din S1/2020.

În T1/2020 farmaciile au avut o creștere datorată suprastocării, urmată de o scădere acută a consumului în T2, ceea ce a dus la o scădere de 4% în T2/2020 față de perioada similară a anului trecut.

La nivelul comunității europene avem câteva priorități printre care se numără îmbunătățirea accesului la medicamente prin creșterea sustenabilității sistemului de sănătate și sistemele de informații despre sănătate care să perimită clasificarea pacienților pentru măsurarea evoluției bolilor și riscul unui pacient în timpul unei pandemii.

76% din licențele medicamentele inovative sunt deținute de producătorii din Europa, iar 11% de cei din SUA, dar peste 80% din producția acestora se petrece în afara UE. Din acest motiv se pregătește o directivă la nivelul UE prin care să se reducă acestă dependență de piața din afara UE.

La nivelul României, din producția locală consumăm un procent de doar 3% ca valoare, de patru ori mai mică față de media din Europa de Est (12%).



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Cristina Bellu

0 comments :

Trimiteți un comentariu