Ambasadorul Rusiei la București: România ia acum gaz rusesc prin TurkStream, dar nu este cel mai scump. Ucraina are cel mai scump gaz

Știrea a fost publicată luni, 14 iunie 2021, 20:52 în categoria

Ambasadorul Rusiei la Bucureşti: România ia acum gaz rusesc prin TurkStream, dar nu este cel mai scump. Ucraina are cel mai scump gaz Valoarea schimburilor comer­cia­le dintre România și Rusia a înre­gistrat o scădere de 28% anul trecut, până la 3,3 mi­liar­de de dolari, dar dez­voltarea relațiilor „nu este complet lip­sită de speranță“, a spus Valeri Kuzmin, ambasador extraor­di­nar și ple­nipotențiar al Federației Ruse în România, în cadrul unei conferințe de presă.

„Relațiile comerciale au scăzut cu 28% până la 3,3 miliarde de dolari. Încer­căm să în­curajăm proiecte, nu este complet lipsită de speranță situa­ția“, a precizat acesta.

România a primit anul trecut, în total, 1 miliard de metri cubi de gaz ru­sesc, care a asigurat peste 8% din consumul național. Cantitatea poate fi evaluată la circa 150 mil. dolari, po­trivit calculelor ZF făcute pe baza datelor publice.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Roxana Petrescu

0 comments :

Trimiteți un comentariu