♦ Arctic, De’Longhi și Philips Orăștie sunt cei trei producători locali de frigidere, mașini de spălat și espressoare de cafea ale căror afaceri au sărit anul trecut de pragul de 1 mld. lei, o premieră pentru piața românească de profil ♦ Și ceilalți jucători mari din domeniu au crescut în 2020, într-o perioadă în care comportamentul de consum s-a schimbat radical ♦ Oamenii au stat mai mult timp în case ca niciodată, așa că au decis să investească în propria locuință, cumpărând printre altele electrocasnice care să le facă viața mai ușoară.Cei șapte mari producători locali de electrocasnice și componente pentru electrocasnice din România au încheiat anul trecut cu afaceri cumulate de 7,2 mld. lei, în urcare cu 17,6% față de 2019, ultimul an înainte de pandemie.
Toți jucătorii analizați de ZF, mai exact Arctic, Delonghi, Philips, Electrolux, Karcher, Miele și Electroargeș, și-au majorat cifra de afaceri în 2020, ritmul variind între 8,7% și 33,2%, conform calculelor făcute pe baza datelor publice. În domeniu mai există și alți jucători însă sunt de mai mici dimensiuni sau au producție mixtă.
Pentru piața de electro-IT în general și pentru cea de electrocasnice în special, pandemia a fost o perioadă bună, cu creșteri de cerere. Oamenii au stat mai mult timp în case ca niciodată așa că au decis să investească în propria locuință, cumpărând printre altele electrocasnice care să le facă viața mai ușoară.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu