♦ Clienții industriali din România au avut anul trecut o creștere a facturilor de 5,9%, timp în care cei din Spania și Italia au avut prețuri în scădere cu peste 20% ♦ Drept urmare, o firmă din România plătește mai mult pe energie decât una din Italia, arată datele Enel pe 2020.România este singura dintre piețele majore pe care sunt activi italienii de la Enel care anul trecut au trecut printr-o creștere a facturilor, arată datele din raportul integrat pe anul 2020 lansat de grupul de utilități italian, care citează Eurostat.
Astfel, pe segmentul consumatorilor casnici din România facturile au crescut cu 4,1%, timp în care cei din Spania au beneficiat de o reducere de 11% iar cei din Italia de o scădere de 3,4% în 2020 față de 2019. În ciuda creșterilor, prețurile au rămas mai mici totuși în România față de cele două piețe majore ale italienilor.
Pa partea de consumatori industriali însă, lucrurile stau diferit. Astfel, companiile din România s-au confruntat cu o creștere a prețului de 5,9%, timp în care firmele din Italia au beneficiat de o reducere de 22,4%, iar cele din Spania de 20,3%. Practic, o firmă din România a ajuns să aibă costuri mai mari cu energia decât una din Italia sau Spania.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu