marți, 15 iunie 2021

Economia României se salvează prin IT: Unu din zece angajați din București, Cluj și Iași lucrează în IT&C. „Estimez că în trei ani numărul de angajați din sectorul IT din orașele mari o să se dubleze.“

Economia României se salvează prin IT: Unu din zece angajaţi din Bucureşti, Cluj şi Iaşi lucrează în IT&C. „Estimez că în trei ani numărul de angajaţi din sectorul IT din oraşele mari o să se dubleze.“ Florin Talpeș, Bitdefender: „Industria a mers acolo unde sunt marii robineți de talente, unde sunt marile și cele mai bune universități“.

Peste 100.000 de angajați din Capitală, adică 10% din totalul an­gajaților din București, lu­crează în sectorul IT&C;, arată calculele făcute de ZF pe baza in­for­mațiilor de la Institutul Național de Statistică. În Cluj, 9% din totalul salariaților lucrează în IT, iar în Iași rata se apro­pie de 8%, acestea fiind județele în care numărul de angajați din sectorul IT&C; a crescut de patru ori în perioada 2008-2020. În top cinci județe în funcție de raportul din­tre numărul de IT-ști și totalul salariaților se mai află - pe lângă București, Cluj și Iași - Timiș și Brașov.

„Pe orașe, pe primele patru poziții, clasamentul oglindește exact clasamentul centrelor universitare din România după numărul de studenți. Industria a mers acolo unde sunt marii robineți de talente, unde sunt marile și cele mai bune universități. O sur­priză e Constanța, care deși e al cincilea cen­tru universitar, ocupă doar poziția a 13-a. Pe de altă parte, Constanța are potențialul de a deveni în zece ani unul din polurile IT de top din România, mai ales în contextul mun­cii hibride (birou și de oriunde). Localitățile cu potential de «vacanță» au o șan­să specială. În general, credem că apetitul ti­nerilor pentru a urma facultăți IT a crescut și crește tot mai mult. E nevoie ca piedicile care au fost și sunt în calea creșterii numă­ru­lui de locuri la facultățile de IT să ca­dă“, a ex­plicat Florin Talpeș, CEO și cofondator al pro­du­cătorului de software de securitate IT Bitdefender.

Peste 220.000 de angajați lucrau în IT&C; la finalul anului 2020, conform esti­mărilor ZF, în creștere cu 70% față de anul 2008. Creșterea este înceată, spune CEO-ul Bitde­fender, față de ceea ce ar fi putut în­ghiți industria, deoarece numărul de joburi dis­ponibile e mult mai mare decât numărul de candidați. Anual, de pe băncile facul­tă­ților cu profil IT ies 8.000 de absolvenți.

Dacă în 2008 numărul de angajați din IT&C; reprezenta 2,4% din totalul anga­jaților din economie, în 2020 ponderea a ajuns la 4%. Și va continua să crească, cel puțin în marile orașe.

„Estimez că în trei ani numărul de angajați din sectorul IT din orașele mari – București, Cluj, Iași – o să se dubleze“, a spus Andrei Pitiș, CEO al Simple Capital, firmă de investiții pentru start-up-urile din IT.

Angajații din IT&C; sunt cel mai bine plătiți din economie: cu un salariu mediu de circa 7.200 de lei net, un angajat din acest sector câștigă dublu față de un angajat plătit cu salariul mediu.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Adelina Mihai

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu