Florin Talpeș, Bitdefender: „Industria a mers acolo unde sunt marii robineți de talente, unde sunt marile și cele mai bune universități“.Peste 100.000 de angajați din Capitală, adică 10% din totalul angajaților din București, lucrează în sectorul IT&C;, arată calculele făcute de ZF pe baza informațiilor de la Institutul Național de Statistică. În Cluj, 9% din totalul salariaților lucrează în IT, iar în Iași rata se apropie de 8%, acestea fiind județele în care numărul de angajați din sectorul IT&C; a crescut de patru ori în perioada 2008-2020. În top cinci județe în funcție de raportul dintre numărul de IT-ști și totalul salariaților se mai află - pe lângă București, Cluj și Iași - Timiș și Brașov.
„Pe orașe, pe primele patru poziții, clasamentul oglindește exact clasamentul centrelor universitare din România după numărul de studenți. Industria a mers acolo unde sunt marii robineți de talente, unde sunt marile și cele mai bune universități. O surpriză e Constanța, care deși e al cincilea centru universitar, ocupă doar poziția a 13-a. Pe de altă parte, Constanța are potențialul de a deveni în zece ani unul din polurile IT de top din România, mai ales în contextul muncii hibride (birou și de oriunde). Localitățile cu potential de «vacanță» au o șansă specială. În general, credem că apetitul tinerilor pentru a urma facultăți IT a crescut și crește tot mai mult. E nevoie ca piedicile care au fost și sunt în calea creșterii numărului de locuri la facultățile de IT să cadă“, a explicat Florin Talpeș, CEO și cofondator al producătorului de software de securitate IT Bitdefender.
Peste 220.000 de angajați lucrau în IT&C; la finalul anului 2020, conform estimărilor ZF, în creștere cu 70% față de anul 2008. Creșterea este înceată, spune CEO-ul Bitdefender, față de ceea ce ar fi putut înghiți industria, deoarece numărul de joburi disponibile e mult mai mare decât numărul de candidați. Anual, de pe băncile facultăților cu profil IT ies 8.000 de absolvenți.
Dacă în 2008 numărul de angajați din IT&C; reprezenta 2,4% din totalul angajaților din economie, în 2020 ponderea a ajuns la 4%. Și va continua să crească, cel puțin în marile orașe.
„Estimez că în trei ani numărul de angajați din sectorul IT din orașele mari – București, Cluj, Iași – o să se dubleze“, a spus Andrei Pitiș, CEO al Simple Capital, firmă de investiții pentru start-up-urile din IT.
Angajații din IT&C; sunt cel mai bine plătiți din economie: cu un salariu mediu de circa 7.200 de lei net, un angajat din acest sector câștigă dublu față de un angajat plătit cu salariul mediu.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu