Polonia vrea să investească sute de milioane de zloți în infrastructura de gaze

Știrea a fost publicată marți, 15 iunie 2021, 03:32 în categoria

Polonia vrea să investească sute de milioane de zloţi în infrastructura de gaze Ca parte a noului proiect social economic al guvernului polonez, câteva sute de milioane de zloți vor fi alocate de la bugetul de stat pentru extinderea rețelei naționale de gaze, a anunțat premierul Poloniei Mateusz Morawiecki, potrivit Polandin.

Polonia dezvoltă noi proiecte de infrastructură de gaze pentru a putea supraviețui fără livrările efectuate de gigantul rus Gazprom după anul 2022, când acordul cu acesta expiră, dar și ca pas către o economie cu un nivel redus de emisii.

În cadrul unei vizite la stația de regazificare GNL din orașul Tychowo din nord-vestul țării, pre­mierul polonez a anunțat că în cadrul noului acord polonez vor fi alocate sute de milioane de zloți în plus pentru ca locuri ca cel din Tychowo să poată apărea pe harta Poloniei.

„Acest program ar trebui să asigure că în doi-trei ani aproape 90% din teritoriul Poloniei să dis­pună de capabilități de ga­zificare“, a pre­cizat Morawiecki. Acesta a adăugat că astfel de unități au transformat imposibilul în realitate și că este posibilă con­struirea de unități spe­ciale cu conducte către be­neficiari locali, un pro­iect catalogat a fi mai efi­cient din punctul de ve­dere al costurilor pen­tru anumite muni­cipalități și districte.

Până la finalul anului 2021, compania PGNiG, ce deține monopolul pe piața gazelor, intenționează să dețină peste 80 de stații de re­gazificare la nivel național, a mai de­clarat premierul polonez, adău­gând că „acesta este un pas im­por­tant către o economie cu emisii reduse“.

Acesta a remarcat că de cinci ani terminalul aflat în apropiere de Swinoujscie, de unde „începe securitatea energetică a Poloniei“ primește GNL.

Operatorul rețelei de gaze a Poloniei, Gaz-System, estimează că cererea de gaze pe plan local va crește cu 60% în următorii 10-13 ani de la aproximativ 20 miliarde de metri cubi anual, în condițiile în care țara dependentă de cărbune consideră gazul drept un combustibil de tranziție înainte de trecerea la energia nucleară și regenerabilă, notează Reuters.

Polonia estimează că până în 2040 gazele vor reprezenta 30% din producția de energie. Varșovia vrea ca prima sa centrală nucleară să fie finalizată în 2033.

Privitor la Baltic Pipe, o investiție importantă pentru suveranitatea energetică a Poloniei și nu numai, premierul polonez a dat recent asigurări că proiectul nu este în pericol. Aceasta după ce Danemarca a decis să retragă autorizația de mediu a gazoductului.

„Vom finaliza cu siguranță această investiție, dar vreau să o finalizăm mai devreme sau la timp“, a remarcat Morawiecki.

La nivel european, miniștrii europeni ai energiei au convenit la finalul săptămânii trecute să prelungească susținerea blocului pentru unele proiecte de gaze naturale cross-border, în pofida presiunilor venite din partea a 11 țări și Comisiei Europene, care consideră că astfel de finanțări trebuie suspendate pentru atingerea țintelor legate de schimbările climatice.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Catalina Apostoiu

0 comments :

Trimiteți un comentariu