Clienții Vodafone, posesori de carduri MasterCard, își pot plăti facturile sau reîncărca cartelele preplătite prin intermediul aplicației mobilPay MasterCard Mobile, o metodă de plată care utilizează direct telefonul mobil și serviciul de date mobile în bandă largă, fără a fi nevoie de alte dispozitive. Aplicația a fost dezvoltată de NETOPIA mobilPay, cel mai mare jucător de pe piața microplăților cu telefonul mobil, în parteneriat cu Garanti Bank și MasterCard și este disponibilă clienților celor mai mari trei furnizori de servicii telecom de pe piața locală.„Adăugarea opțiunii de plată a facturii Vodafone în aplicația mobilPay MasterCard Mobile era așteptată de un număr mare de utilizatori. Plățile de facturi sunt în topul tranzacțiilor efectuate prin intermediul mobilPay MasterCard Mobile”, a declarat Gabriel Ghiță, Business Development Manager CEE în cadrul MasterCard Europe. Aplicația mobilPay MasterCard Mobile este compatibilă cu sistemele de operare Google Android și Apple iOS, în prezent aceasta fiind utilizată de peste 5.000 de persoane pentru tranzacțiile care vizează plățile recurente din domeniul telecom.
Utilizarea aplicației a fost extinsă însă recent și în domeniul HoReCa, posesorii de carduri MasterCard putând să plătească cu telefonul mobil pentru orice serviciu sau produs achiziționat în hoteluri, restaurante, cafenele și baruri. De asemenea, urmează includerea în proiect și a altor domenii, precum cel al utilităților. „Furnizori locali importanți din domeniul utilităților și-au manifestat deschiderea față de această nouă metodă de plată și apreciez că, în următoarea perioadă, utilizatorii o să-și poată plăti facturile la curent, apă sau gaze direct de pe telefonul mobil”, a declarat Antonio Eram, CEO și fondator NETOPIA mobilPay.
Articol publicat în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 26.11.2013
0 comments :
Trimiteți un comentariu