Fondatorul Facebook critică guvernul SUA pentru spionajul cibernetic

Știrea a fost publicată marți, 26 noiembrie 2013, 03:11 în categoria

Fondatorul Facebook critică guvernul SUA pentru spionajul cibernetic Guvernul SUA „a dat-o în bară“ cu programele de supraveghere care au stârnit critici în rândul liderilor străini, dar și al americanilor, potrivit lui Mark Zuckerberg, fondatorul și directorul rețelei de socializare Facebook.

„Oficialii americani continuă să comită greșeli, însă eu sper să devină mai transparenți. Trebuie să faci lucrurile corect și să spui oamenilor ceea ce faci - aceste lucruri trebuie să fie mereu în balanță“, a declarat Zuckerberg în cadrul unui interviu pentru postul de televiziune ABC, preluat de Bloomberg. Agen­ția Națională de Securitate (NSA) din SUA  este criticată de membrii Congresului, dar și de autoritățile din străină­tate pentru că a spionat liderii altor țări, a accesat fluxul de date transmis prin cablurile de fibră optică din străi­nătate și a strâns informații din e-mailurile și înregistrările telefonice ale cetă­țenilor americani. Aceste dez­văluiri au fost făcute de Edward Snowden, un fost angajat al NSA, în prezent aflat în Rusia sub azil.

Zuckerberg, a cărui companie a fost listată la bursă în mai 2012, s-a implicat anul trecut în mai multe probleme politice, de la educația în New Jersey la dezvoltarea infrastructurii în Africa. În aprilie el a anunțat că a înființat un grup numit FWD.us pentru a face lobby în vederea modificării legis­lației privind imigrarea în SUA, îmbu­nă­tățirea standardelor de învățământ și a investițiilor în cercetare științifică.

„Viitorul economiei noastre este o economie a cunoașterii, iar acest lucru înseamnă că trebuie să atragem cei mai talentați oameni din această țară pentru a ne asigura că firmele care urmează să se înființeze o vor face aici“, a spus fondatorul Facebook, care ocupă locul 32 în Indexul Miliardarilor realizat de Bloomberg cu o avere estimată la 22,6 mld. dolari.

Există multe percepții greșite despre legalitatea celor 11 milioane de persoane din SUA care nu au documentele în regulă, a spus Zuckerberg, dând ca exemplu cazul unui student căruia i-a predat în cadrul unui program după activitățile școlare, care i-a spus că nu poate să intre la facultate pentru că nu are acte.

Fundația Fwd.us ajută persoanele care nu au documente, dar care lucrează în SUA să devină cetățeni americani și sprijină programul prin care străinii care lucrează în industria tehnologică pot veni în SUA.

Facebook a obținut în trimestrul al treilea un profit de 425 milioane de dolari, 17 cenți pe acțiune, față de o pierdere de 59 de milioane de dolari, 2 cenți pe acțiune, în perioada similară a anului trecut. Veniturile au crescut de la 1,26 miliarde de dolari anul trecut la 2,02 miliarde de dolari.

Numărul de utilizatori activi lunar ai Facebook a crescut în perioada iulie-septembrie cu 18%, la 1,19 miliarde de persoane. În România, compania are peste șase milioane de utilizatori.

Articol publicat în ediția tipărită a Ziarului Financiar din data de 26.11.2013



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Ioana Nita

0 comments :

Trimiteți un comentariu