Încep să apară fisuri în programele de șomaj tehnic din mai multe țări europene

Știrea a fost publicată miercuri, 27 mai 2020, 02:07 în categoria

Încep să apară fisuri în programele de şomaj tehnic din mai multe ţări europene La două luni după ce ministrul german al economiei a promis să facă tot posibilul pentru ca „niciun loc de muncă“ să nu fie pierdut în pandemie, rata șomajului a crescut deja mai mult decât în timpul întregii crize financiare din 2008, scrie Bloomberg.

Problemele care apar pe cea mai mare piață a muncii din Europa arată că chiar și țările cu plase solide de siguranță întâmpină dificultăți în protejarea muncitorilor. Susținerea de către stat a salariilor nu a putut preîntâmpina o creștere cu 373.000 de persoane a ratei șomajului în aprilie. Iar deși acest lucru poate fi pus în mare măsură pe faptul că oamenii s-au înregistrat ca șomeri în loc să intre în programe de pregătire, economiștii se tem că vor apărea noi probleme.

Un risc cheie este ca faimosul program Kurzarbeit să nu facă decât să amâne unele pierderi de locuri de muncă. Cu eco­nomia așteptată să sufere vreme îndelungată, multe companii sunt în continuare amenințate, iar coronavirusul testează limitele unei politici care se bazează pe o redresare rapidă.

O creștere a șomajului aruncă economia într-un potențial cerc vicios: slăbirea cererii de consum, o amânare în continuare a redresării și o nouă lovitură dată sectoarelor de retail și restaurante.

Programul Kurzarbeit datează din 1910 și s-a concentrat în special pe sectorul manufacturier. Acum însă închiderea la scară largă a vieții publice pentru stăvilirea pandemiei a afectat în primul rând serviciile.

Martin Mueller, economist în cadrul băncii de stat germane KfW, estimează că șomajul va crește la aproximativ 3 milioane de persoane în decursul acestui an, cu aproximativ 800.000 mai mulți șomeri față de anul trecut, iar divizia de cercetare a agenției muncii are o estimare similară. În același timp, muncitorii part-time, înregistrați în special în sectorul serviciilor, nu vor fi probabil incluși în datele statistice oficiale.

Germania, unde aproximativ 6 milioane de muncitori au beneficiat de susținere salarială de stat în aprilie, nu este singura țară unde schemele de șomaj tehnic par să sufere fisuri.

În Austria, un program refăcut în grabă nu a reușit să preîntâmpine pierderile de locuri de muncă în multe sectoare. Șomajul a urcat cu 200.000 de persoane de la sfârșitul lunii februarie. În Spania, aproape 1 milion de angajați încă își așteaptă plățile, relevă un sondaj.

Luna trecută, Germania a crescut suma plătită angajaților al căror program a fost redus cu peste jumătate. Sindicatul Verdi s-a plâns că majorările respective nu vor fi resimțite prea curând și că acestea nu rezolvă problemele angajaților slab plătițis au ale celor cu contracte part-time. Și totuși, companiile vor aplica la această schemă.

„Companiile au recurs până acum mult mai mult la politicile de program redus de lucru decât la disponibilizări“, arată Enzo Weber, șeful diviziei de analiză economică a agenției de muncă germane. „Dar asistăm la cel mai dramatic șoc economic de la cel de-al doilea război mondial și este clar că în pofida acestor politici va exista un număr semnificativ de disponibilizări“.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Catalina Apostoiu

0 comments :

Trimiteți un comentariu