Iveco România - A revenit cererea pe piața camioanelor, dar în 2021

Știrea a fost publicată marți, 15 iunie 2021, 15:12 în categoria

Iveco România - A revenit cererea pe piaţa camioanelor, dar în 2021 Camioanele pentru construcții au susținut piața în 2020 datorită proiectelor de infrastructură și celor imobiliare, iar în 2021 revin pe creștere și cele pentru transport internațional.

„Mulți clienți lucrează în transportul internațional, au contracte în afara României și comenzile vin în special din partea lor. De asemenea și cei care transportă la export din România își revin și au cerere tot mai mare. Vedem o revenire a industriei și aceasta generează o cerere în domeniul camioanelor. La Iveco avem comenzi, avem clienți care anul trecut au oprit achizițiile și pe care le-au reluat anul acesta“, a spus Andrei Gagea, directorul general al Iveco România.

În plus există o cerere tot mai mare și pentru camioane „verzi“, alimentate cu gaz, având în vedere că tot mai multe țări din Vest impun restricții camioanelor diesel, chiar și celor Euro 6.

„Vedem o creștere în cazul camioanelor alimentate cu gaz natural și gaz lichefiat. O cerere tot mai mare. Sunt cumpărate de companii românești, dar pentru rute internaționale. Sunt anumite facilități și subvenții pentru transportatorii care utilizează astfel de camioane la nivel european și mai nou există și restricții pentru cele diesel. Din vânzări acestea au procente mici, dar vorbim de un trend în creștere. Dar în România avem o pornire mai grea din cauza lipsei infrastructurii“, a explicat directorul.

În plus, pe plan local sunt atât achiziții de reînnoire a flotelor, cât și de extindere. Multe companii au amânat extinderile din cauza lipsei șoferilor, dar și a Pachetului de Mobilitate din UE, care vine cu noi reglementări.

„Avem și clienți care au cumpărat pentru a extinde flotele, cât și pentru a reînnoi flotele. Avem și camioane noi cumpărate pentru transport național, inclusiv din cele pe gaz“, a subliniat Andrei Gagea.

În plus, vehiculele utilizate pe șantier au accelerat

„Camioanele pentru construcții nu au avut un recul în 2020 cum au avut cele pentru transport internațional, care au scăzut cu 45%, ci am vorbit despre un volum constant față de 2019. De asemenea, și în 2021 avem comenzi mai mari pentru astfel de camioane și suntem în proces de livrare. Vehiculele din gama de construcții reprezintă circa 20-25% din vânzările de camioane grele tocmai penru că segmentul construcțiilor nu a fost afectat“, a spus directorul de la Iveco România.

Pe de altă parte, având în vedere pandemia, impredictibilitatea rămâne una ridicată și în 2021.

„Avem o perioada de incertitudine și nimeni nu poate spune ce va fi peste câteva luni. Anul acesta va fi unul de creștere pentru camioane dar nu vom ajunge a volumele din 2019. Cel mai probabil volumele din 2019 vor fi atinse în 2022. Am avut o cerere foarte mare pentru vehicule rulate, dar mai noi de patru ani. Din acestea am vândut 400 de unități anul trecut. Acestea provin de pe alte piețe europene sau de la clienți care au decis să reînnoiască flotele și au avut contract de răscumpărare. În 2022 ne așteptăm ca volumele să revină“, a spus Andrei Gagea.

În primul trimestru al acestui an vânzările de vehicule comer­ciale grele, de peste 3,5 tone au urcat cu 21% față de pe­rioa­da similară a anului trecut la aproape 1600 de unități, va­loa­re cu care s-au apreciat și înmatriculările Iveco. Spre com­pa­rație, același segment scădea cu 37% în 2020 la 5300 de unități.



Sursa:
Ziarul Financiar

Autor:
Bogdan Alecu

0 comments :

Trimiteți un comentariu